2023 yılını 4,6 milyar dolar ihracatla kapatan mobilya sektörü, ocak-şubat aylarında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 4,8 artırarak 706,2 milyon dolarlık ihracata imza attı. Mobilya sektörü 2024 yılı için minimum 5 milyar dolar ihracat hedefi koydu.

Mobilya sektörü 2023 yılını 4,6 mily ar dolarlık ihracatla kapattı ve ihracatını minimum 5 milyar dolara yükseltmeyi hedefliyor. 200 ülkeye ihracat gerçekleştiren mobilya sektörümüz 2024’ün ilk iki ayını başarıyla tamamlandı. Sektör, ocak-şubat döneminde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 4,8 artırarak 706,2 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirdi. Sadece şubat ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 11,56 ihracat artışı gerçekleştiren mobilya sektörü, 366,1 milyon dolar ihracata imza attı. Mobilya sektörü yılın ilk iki ayında en çok Irak Almanya, ABD, Fransa ve Romanya’ya ihracat gerçekleştirdi. İhracat Irak’ta yüzde 58,77, ABD’de de yüzde 23,56 ile dikkat çekici bir büyüme yakaladı.

“Firma kurulumlarıyla ilgili belli standartların getirilmesi lazım”

Mobilya sektöründeki son gelişmelerle ilgili değerlendirmelerini paylaşan MODOKO Başkanı Koray Çalışkan, mobilya sektöründeki ölçek sorununa dikkat çekerek; “Mobilya sektörü özelinde verimliliğin arttırılabilmesi için haksız rekabetin ortadan kalkması ve firma kurulumlarıyla ilgili belli standartların getirilmesi lazım. Almanya’da 10 bin mobilyacının Türkiye’deki 45 bin mobilyacıdan nasıl daha fazla üretim yaptığının incelenmesi gerekiyor. Sektörel bazda organize sanayi bölgelerinin yanı sıra yurt içi ve yurt dışında satış merkezleri, yani sektörel AVM’ler kurulmalı. Türkiye’de en büyük sorunlardan biri de sektör oyuncularının bir araya gelmektense birbiriyle rakip olup sektör sorunlarını çözme, sektörü büyütme yerine tekil hareket etmeleri. Oysa bir araya gelip ortak projeler üretebilmeliyiz” açıklamalarında bulundu.