Bu yıl tamamlanması beklenen 7 OSB ve 2 sanayi sitesinin 19 bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor.

Türkiye’de kuruluş işlemleri tamamlanmış OSB sayısı 283’e ulaşırken, 2017 yılı içinde tamamlanması planlanan 7 OSB’de toplam 19 bin kişilik istihdam oluşturulması öngörülüyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü, 2017 Yılı Yatırım Programı’nda yer alan OSB ve Sanayi Sitesi yönetimlerini bilgilendirme toplantısı yaptı.

ASO 1’inci OSB ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda konuşan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan, 2017 yılında yaklaşık 19 bin kişiye istihdam imkanı sunacak en az 7 OSB projesi ve 2 sanayi sitesini tamamlamayı planladıklarını söyledi.

Sanayinin gelişiminde ilk akla gelen uygulamanın OSB’ler olduğunu belirten Aslan, Türkiye’de 55 yıl önce başlayan uygulamanın bugün dünyaya örnek teşkil edecek bir model haline geldiğini belirtti.

OSB’lerin bir yandan arazi kullanımını yatırımcılar için verimli hale getirirken, diğer yandan kentleşmeyi yönlendirme yararı da sağladığını belirten Ersan Aslan, “Bugün gelinen noktada Bakanlığımızca kuruluş işlemleri tamamlanan 298 OSB yer almaktadır. 2023 yılı hedefimiz OSB sayısını 350’ye çıkarmak. Ayrıca 65 yeni OSB projesinin daha alt yapı inşaatını tamamlayarak 1 milyon ilave istihdam oluşturmaktır” diye konuştu.

Özdebir: İşsizliğe ilaç olacak

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, OSB’lerin Türkiye’nin işsizlik ve cari açık problemine ilaç olacağını belirterek, “Ülkemizin daha kaliteli üretime ve daha fazla ihracata, bunu yapabilmek için de yatırım yerine ihtiyacı var” dedi. OSB sisteminin bütün dünya tarafından takdir edildiğinin altını çizen Özdebir, ASO olarak Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteğiyle, Kazakistan’ın Çimkent ve Rusya’nın St. Petersburg kentinde Türkiye tarzında organize sanayi bölgesi kurduklarını aktardı.

Öztürk: Proje seçimlerini titizlikle yapıyoruz

Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk ise 2016 yılı sonu itibariyle; 173 OSB ve 470 sanayi sitesi projesine, 2017 fiyatlarıyla 4.2 milyar lira, sanayi sitesi projelerine ise 5.4 milyar lira kredi kullandırıldığı bilgisini verdi. Öztürk, sanayide yakalanan ivmeyi kredi desteği verilen yeni OSB ve sanayi siteleriyle daha ileri noktalara taşımayı hedeflediklerini kaydetti. Yaşar Öztürk, verilen desteklerin atıl kalmaması için proje seçimini titizlikle yaptıklarını aktardı.