Yönetim olarak büyük emek verdiler ve 2,5 yıllık çalışmanın sonunda Tuşba Yapı Kooperatifi’ni kurdular. Depremin marangozlar sitesine verdiği tahribata karşılık, esnafın talebiyle yeni bir site kurmaya karar verdiler ve yola çıktılar.

Van Marangozlar Mobilyacılar ve Keresteciler Odası Başkanı Mazhar Sarıkaya, Mermit köyü karşısındaki eski özel idare asfalt şantiyesi ve yeni büyükşehir asfalt şantiyesi olarak bilinen 300 dönümlük araziye yeni marangozlar sitesinin yapılacağını söyledi. Bir kompleks olarak hazırlanan projede 500 işyerinin taslağı hazırlandı. Sitede eğitim, ibadet, sağlıklı yaşam ve spor alanları ile dinlenme alanları da olacak. Çatılarında güneşte elektrik üretecek panellerin bulunacağı yeni sitede 2 bin 500 kişinin çalışması bekleniyor.

74 gün Ankara’da nöbet tuttular

Van Marangozlar Odası Başkanı Mazhar Sarıkaya, yapılması planlanan yeni marangozlar sitesini anlattı. “Proje dosyamızı Van İl Tarım Müdürlüğü’nden, Van Valiliği’ne gönderdik. Mera komisyonunun kararıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na götürdük. Ankara’da tam 74 gün Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kapısında dosyanın onayı için bekledik. Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, AK Parti Van Milletvekili Beşir Atalay ve Burhan Kayatürk’ün yardımıyla onayı aldık.”

Başbakandan onay bekleniyor

“Tuşba Küçük Sanayi Sitesi’nin talep ettiği arsa dosyası başbakanlıktadır ve onay bekliyoruz. Eğer onaylanırsa 436 aktif üyemiz yeni sanayi sitemizde imalata başlayacaktır. Yeni sitede yaklaşık 500 esnafı bulacağız. Giden valimiz sayın Münir Karaloğlu desteğiyle bu projeyi başlattık. Şimdiki valimiz sayın İbrahim Taşyapan’ın çok büyük desteğini aldık. Tuşba Belediyesi’nin önemli desteği söz konusu. STK’lardan da teşvik aldık. Van Büyükşehir Belediyesi’nin çok büyük desteğini aldık. Van’daki tüm kurumların projemize destek verdiğini gördük. Desteklerle yol gitmeye çalıştık. Onaydan sonra jeolojik süreç başlayacak ardından projelendirme yapılacak ve inşallah başaracağız. Allah nasip eder de başarırsak Van Marangozlar Sitesi il dışına çıkarılacak.”

‘Van Mobilya’ markası çıkacak

“En büyük hedefimiz olan Van’dan bir mobilya markası çıkarmaya çalışacağız. Van Mobilya adıyla marka olmaya çalışacağız. Bizim Kayseri’den, İnegöl’den, Gaziantep’ten hiçbir eksiğimiz yok. CNC tezgahlarının da yerleşebileceği 350-400 metrekarelik işyerleri yapacağız. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde hatırı sayılır bir site elde edeceğiz.”

Mevcut site satış mağazaları olacak

“Mevcut marangozlar sitesine yeni mobilya satış mağazaları yapılacak. Van merkezde olan mobilya satıcıları davet edilecek ve mevcut site canlandırılacak. Van’da kim mobilya satın almak isterse adres Erciş yolundaki marangozlar sitesi olacak. Van’da mobilya imalatı yeni sitede yapılacak, satış ise şuan ki mevcut sitede olacak.”

B planı da hazır

“Eğer bir aksilik yaşarsak, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, kamu yatırım programından faydalanma yolunu deneyeceğiz. Oda başkanı olan depremin verdiği tahribatı ortadan kaldırmaya çalışıyorum. Böyle bir projeyle Ankara’ya gittiğimizde bürokrasinin bizi güllerle çiçeklerle karşılamasını bekliyorduk. Bu durum biraz beni üzdü. Meğer öyle değilmiş bürokrasinin ağırlığı ve fazla incelemesi söz konusu.”

2 bin 500 çalışan

“Memlekete fayda ve kente katma değer sağlamaya çalışıyoruz. Yeni sitemizde yaklaşık 2 bin 500 çalışan olacak. Altıncı bölge teşvikinden faydalanmak istiyoruz. Yeni site çatılarına güneş enerjisinden elektrik enerjisi üreten güneş panelleri bırakacağız. Türkiye’nin yanı sıra Türki cumhuriyetler, Irak ve İran gibi ülkelerde uluslar arası pazarlara çıkacağız.”

Odalar birlik olamıyor

“Esnaf odaları olarak birlikteliğimiz yok. Kendi başımıza yol kat etmeye çalışıyoruz, lişisel görüşümdür, hata yapıyoruz. Oysa bir araya gelerek güç ve söz birliği yaparak başaramayacağımız bir şey olmayacağına inanıyorum.”