Ana Sayfa AİMSAD Faaliyetleri 40 ülkeye ihracat yaptı ABD, İtalya ve Almanya’yı radarına aldı

40 ülkeye ihracat yaptı ABD, İtalya ve Almanya’yı radarına aldı

80
Google search engine

2022’yi 160 milyon dolar ihracatla kapatan, 2023’te ise 200 milyon dolar ihracat hedefi koyan ağaç işleme makineleri sektörü istikrarlı büyümesini sürdürüyor. Sektörün istikrarlı büyümesi ile ilgili bir değerlendirmede bulunan AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Toktaş, “Sektörümüz 40 ülkeye ihracat yapıyor. 2023’te bu rakama en az 10 ülke daha eklemek istiyoruz. ABD, Almanya ve İtalya ilk üç hedef pazarlarımız” dedi.

40 ülkeye 1 milyon doların üzerinde ihracat yapan ve ekonomik hacmi 500 milyon dolara ulaşan ağaç işleme makineleri sektörü 2023’ü ihracatta büyüme yılı ilan etti. Sektörün çatı STK’si Ağaç İşleme Makine Sanayicileri Derneği (AİMSAD), 2023’e ilişkin hedeflerini açıkladı. AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Toktaş, yeni yılla birlikte ihracat gerçekleştirdikleri ülke sayısını 50’ye çıkarmak istediklerini söyledi.

ÖNCELİKLİ PAZARLAR ABD, ALMANYA VE İTALYA

Sektörün halihazırda 40 ülkeye 1 milyon doların üzerinde ihracat yaptığını ifade eden İsmet Toktaş, “Türk ağaç işleme makine sektörü olarak 2023 yılında 200 milyon dolarlık ihracata imza atmak istiyoruz. Bu bağlamda ABD, Almanya ve İtalya bu yıl öncelikli hedef pazarlarımız olacak. Sektörümüzün ekonomik hacmi yaklaşık 500 milyon dolar civarında. İhracatta birim değerimiz ise kilogram başına 10 dolar seviyelerinde. Dernek olarak senede ortalama yedi-sekiz fuara katılıyoruz. Bu fuarların büyük bir bölümü yurt dışında organize edilen fuarlar. Bu fuarların bir kısmına AİMSAD olarak bireysel, bit kısmına da üyelerimiz ile ortak katılım sağlıyoruz ve hem sektörümüzün hem derneğimizin hem de firmalarımızın tanıtımını gerçekleştiriyoruz. 2023 yılı itibariyle TÜYAP iş birliği ile yurt dışında Türk Ağaç İşleme Makinası Fuarları organize edeceğiz. ALL4WOOD adını alan bu fuar organizasyonun ilki 8-11 Mart 2023 tarihleri arasında Sırbistan’da yapılacak. Fuarların yeni pazarlara açılma ve üreticilerimizin ihracat potansiyellerini artırma konularındaki önemi çok büyük” ifadelerini kullandı.

Önceki İçerikTürkiye’den 11 ayda 22,9 milyar dolarlık makine ihracatı
Sonraki İçerikAğaç işleme makine sektörü rekora doymuyor