Adana’da, mobilyacılık sektörüne katkı amacıyla düzenlenen Mobilya Döşemecisi Ulusal Yeterlilik Çalıştayı başladı.

Çalıştayın açılışında konuşan Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Başkanı Ali Rıza Ercan, katılımlarından dolayı tüm başkanlara teşekkür etti. Mobilyacılık sektöründe döşeme ustası olarak çalışacak kişilerin belli seviyede olması gerektiğini söyleyen Ercan, daha sonra şunları söyledi:

“Bizim, mobilya sektörü açısından önemli gördüğümüz, mesleki standartlarla ilgili bugün Adana’da Mobilya Döşemeciliği ile ilgili ulusal yeterlilikler hazırlamaya çalışıyoruz. Bu vesileyle de bir çalıştayımız var. Bu çalıştay içerisinde de bölgedeki ustalarımızdan, kalfalarımızdan, çıraklarımızdan bilgiler alıp, karşılıklı görüş alışverişi içerisinde bir ulusal yeterlilik sistemini hazırlayıp, daha sonra mesleki yeterlilik kurumuna arz edeceğiz. Mesleki yeterlilik kurumuna arz etmek için de Meksa Vakfı ile Diyarbakır ve Adana Marangoz – Mobilyacılar Odası Başkanlarımız da emek veriyor. Daha sonra hazırladığımız bu yeterlilikler kurumsal manada görüşe açılacak. Her kurum görüş bildirebilecek, bir aylık askı sürecinden ve görüşler aldıktan sonra da mesleki yeterlilik kurumunda, sektör komitesinden ne gelecek. Sektör komitesi de bu ulusal yeterlilikle ilgili bu taslak çalışmayı bir redakte ettikten sonra uygulayacak ve resmi gazetede yayınlandıktan sonra da yürürlüğe girecek. Bu şu anlama geliyor, mobilya sektöründe döşemeci ustası olarak çalışacak insanların, 3,4,5 seviyede belli özellikleri taşıması gerekiyor. Bu özellikler uluslararası standartlarda uygun anlamda değerlendiriliyor. Bu bütün sektörlerde ayın standartlar hazırlanıyor. Bu çalışmanın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”
fft256_mf21057271

ESOB Başkanı Nihat Sözütek de, ülkemizin terörle, soğukla mücadele ettiği şu günlerde, tüm sektörlerin zorlukları aşmak için çaba içerisinde olmasını memnuniyetle karşıladığını belirtirken, “Sıkıntı var mı var, ama devlet, millet ve esnaf olarak bu sorunların da üstesinden gelecek inanç ve kudrete sahibiz. Kesinlikle sicil affının da çıkarılması lazım. Allah yar ve yardımcımız olsun. Başarılar diliyorum”diye konuştu.

Mobilyacılar Esnaf Odası Başkanı Yalçın Avcı ise, sektöre hizmet veren ve projeye katkı sağlayan herkese teşekkür ederken, çalıştay sonrası sektörde çalışanlara bir standart getirileceğini, mesleki yeterlilik belgesi olmadan çalışmanın zorlaşacağını da belirterek, “İnşallah, memleketimize de sektörümüze de hayırlı olur. Bunları çalışarak aşacağız, ileriye doğru yürümeye devam edeceğiz”dedi.

Çalıştaya Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek ve Birlik Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Marangoz – Mobilyacılar Esnaf Odası Başkanı Yalçın Avcı’nın yanısıra Adana Mobilya Sanayicileri İşadamları Derneği (MOSİAD) Başkanı Rüştü Erikçi, Diyarbakır Marangoz ve Mobilyacılar Esnaf Odası Başkanı Selahattin Atatekin, Meksa Vakfı Adana Proje Başkanı Kamile Elif Alper Delice, Meksa Vakfı Ölçme Değerlendirme Uzmanı Eyyüp Onat da katıldı.

fft256_mf21057277