Belçika’da Puurs bölgesinde AES Europe adı altında Avrupa pazarına yönelik olarak satış ve servis hizmetlerini gerçekleştirecek bir firmayı faaliyete geçiren AES,  Türkiye’de ise üretim gücünü artırıcı yeni yatırımlara imza attı. Bursa Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan mevcut iki tesisine ek olarak üçüncü bir üretim tesisini devreye alan AES, bu yeni tesisle birlikte altyapısını sağlamlaştırıp üretim kapasitesini artırdı.

Firmanın son dönemde yaptığı yatırımlar hakkında bilgi veren AES Elektronik Makine San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Toktaş, bu süreçte ürün gelişme çalışmalarına da odaklandıklarını vurguladı. Ahşap sektörüne yönelik üretimini yaptıkları 3-5 Eksen CNC İşleme Merkezlerine ek olarak 2015 yılında yeni bir alan olan doğal taş sektörü için Görüş Sistemi Destekli 5 Eksen CNC Köprü Kesim Makinesi’nin üretimine de başladıklarını açıklayan Toktaş, bu makinenin üzerindeki sistem nedeniyle emsallerinden ayrılan yenilikçi bir özelliğe sahip olduğunu kaydetti.

Aynı zamanda ahşap işleme konusunda da ürün çeşitliliğini artırıcı çalışmalar yaptıklarını söyleyen İsmet Toktaş,  “Uzun süredir üretim gerçekleştirdiğimiz ahşap işleme CNC merkezleri alanında Nova ve Flexa modellerimiz ile her ölçekte işyeri ve farklı işlere hitap eden üretim çeşitliliğimizi daha fazla genişletme imkanı bulduk. Geçen yıllarda üretimine başladığımız Extreme serimizi seri üretim mantığına uygun olarak hat sistemi şeklinde uluslararası pazarda Extreme Line adı altında piyasaya sunduk” dedi.

İç pazarın yanı sıra birçok ülkeye ihracat yaptıklarını dile getiren İsmet Toktaş, mevcut pazarlarına ek olarak Güney Afrika, Arjantin, Portekiz, Avustralya, Tayland’da kurdukları bağlantılar üzerinden faaliyetlere başladıklarını belirterek, “Ayrıca Ortadoğu’da Suudi Arabistan ve Ürdün pazarlarındaki etkinliğimiz de son dönemlerde artış gösterdi” diye konuştu.