Ana Sayfa Sektörel Haberler Ağaç İşleme Makineleri ithalatında yüzde 10 -11 ek gümrük vergisi

Ağaç İşleme Makineleri ithalatında yüzde 10 -11 ek gümrük vergisi

6

Resmi Gazete’de yayımlanan İthalatta ilave Gümrük Vergisi Uygulanmasına İlişkin Karar’a göre ürünlere bağlı olarak, yüzde 10 ve yüzde 11 ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verildi.

İthalatta ilave gümrük vergisi uygulanmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı ve ithalat esaslarının güncellendiği mevzuatta, gümrük vergileri oranları tekrar ilan edildi.  İthalatta 2020 yılı ve önceki dönemlerde getirilen ek vergilerin toplandığı 31.12.2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; ürünlere bağlı olarak, yüzde 10 ve yüzde 11 ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verildi. Mevzuattan, AB ülkeleri ile Venezuela, Tunus, Kosova, Arnavutluk, Bosna Hersek, EFTA Ülkeleri, Faroe Adaları, Fas, Filistin, Güney Kore, Gürcistan, İsrail, Karadağ, Makedonya, Malezya, Mısır, Moldova, Morityus, Sırbistan, Singapur ve Şili menşeli ürünler muaf tutuldu. Bunların dışında kalan ülkelere ise ilave gümrük vergisi uygulanmasının 2021’de de devam ettirilmesinde karar verildi.

Geçici maddeler doğrultusunda, 01.01.2021 tarihinden önce yüklemesi yapılmış ürünler için muafiyet uygulanmasına karar verildi. Türkiye ile Birleşik Krallık arasında imzalanan Serbest Ticaret Antlaşması’nın hukuki yürürlüğüne kadar bu ülkeden ithal edilen ürünlerin, “Diğer Ülkeler” sütunundaki gümrük vergisi (gümrük vergisi ve toplu konut fonu) doğrultusunda teminat alınarak ithali yapılması karara bağlandı.

Ayrıca, “CE” İşareti Taşıması Gereken Bazı Ürünlerin İthalat Denetimi Tebliği (Ürün güvenliği ve denetimi konusunda GTİP numarası 8465 ile başlayan tüm ürünlerin ithalatında TAREKS uygulamasına tabii olması hususunun aynı şekilde devam ettirileceği belirtildi. Kullanılmış veya Yenileştirilmiş Eşya İthalatına İlişkin Tebliğ’e göre de GTİP numarası 8465 ile başlayan tüm ürünlerin ikinci el olarak ithalatında uygulanan KG/CIF kıymet bedeli 20 USD olması hususunun 2021 yılında da aynen süreceği bildirildi.

Önceki İçerikAİMSAD, Türkiye İMSAD’a üye oldu
Sonraki İçerikİngiltere ile yeni dönem: Serbest ticaret anlaşması imzalandı