Ana Sayfa Sektörel Haberler Ahilik Fonu, 6 ay ertelendi

Ahilik Fonu, 6 ay ertelendi

100
Google search engine

Son yasalaşan torba teklif ile Ahilik Fonu’nun 1 Temmuz 2017 olan yürürlük tarihi 6 ay ötelenerek, 1 Ocak 2018 olarak değiştirildi.

Ahilik Fonu kurulmasına ilişkin maddenin TBMM Plan Bütçe Komisyonundaki görüşmeleri sırasında Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Ahilik Fonu düzenlemesini olumlu bulduklarını ancak bugünkü rakamlarla esnafa 35 TL daha prim yükü getirdiğini bildirdi.

Ahilik fonuna sandık primi, sigortalının prime esas günlük kazançlarından, yüzde 2 sigortalı ve yüzde 1 devlet payı olarak ödenecek. Ancak alınacak günlük prim tutarı, prime esas günlük kazanç alt sınırının iki katı üzerinden hesaplanacak tutardan fazla olamayacak. Komisyon görüşmeleri sırasında TESK, esnafın yüzde 1 devletin yüzde 2 prim ödemesi ayrıca Ahilik Fonuna katılımın isteğe bağlı olması önerilerini de getirmişti ancak düzenleme aynen kabul edildi.

Ahilik Fonuna ilişkin maddenin Meclis Genel Kurulundaki görüşmeleri sırasında AK Parti tarafından verilen bir önergeyle düzenlemenin yürürlük tarihi 1 Ocak 2018’e ertelendi. Ertelemenin esnaftan gelen talep üzerine gerçekleştirildiğini öğrenildi.

Önceki İçerikYıllık 75 milyon lira ihracatçının cebinde kalacak
Sonraki İçerikİmalat PMI, şubatta zirvede…