Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) 3. Olağan Genel Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Olağan Genel Kurulda Ahmet Güleç, oy birliği ile yeniden başkan seçildi.

Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) 3. Olağan Genel Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Mobilya sektörünün önemli dernek ve birliklerinin yanı sıra sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen; sektör sorunlarından beklentilerine, gelecek hedeflerinden atılması gereken adımlara kadar birçok kritik konunun ele alındığı genel kurulda başkanlık seçimleri de yapıldı. Olağan Genel Kurulda Ahmet Güleç, oy birliği ile yeniden başkan seçildi.

Konuşmasında sektörün 20 yılda yakaladığı ekonomik rakamları ve gelecek hedeflerini paylaşan MOSFED Başkanı Ahmet Güleç; “Türk mobilyacılarımızın yatırım gücü, müteşebbis yapıları ve sektöre olan tutkularıyla bugün yıllık 4,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiriyor; dünya mobilya pazarından yüzde iki pay alıyor. Amacımız; dünya pazar payımızı yüzde 5’e çıkarmak, mobilya ihracatında en çok ihracat yapan 5 ülkeden biri olmak. Bu hedefimize ulaşmak için elimizde çok iyi bir fırsat var. Bugün dünyanın önemli mobilya üreticileri Türkiye’deki yatırımlarını artıyor ya da üretimin tümünü ülkemize kaydırmak için adımlar atıyor. Sektör temsilcileri olarak üzerimize düşeni yapıp, doğru politikalarla dünya mobilya pazarının merkezi olacağız” şeklinde konuştu.  

“Dünyadaki değişimi yakalamalıyız”

Federasyon olarak mobilya sektörünün dünyaya açılması için sektör buluşmaları ve fuarlara öncülük ettiklerini de kaydeden Güleç, “Dünyada mobilya sektörü sürekli bir değişim ve gelişim içinde. Hedefleri olan ve bu hedefleri gerçekleştireceğine inanan mobilyacılar olarak dünyadaki değişimi yakalamalıyız. Mobilyanın bir ülkede gelişmesi demek o ülkenin de gelişmesi demektir. Bunun en güzel örneklerini gelişimlerini mobilyaya borçlu olan birçok ülkeden yakından görüyoruz. MOSFED olarak aynı hikayeyi ülkemizin de yazabilmesi için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz” dedi.

“Kendi hikayemiz ile üretimi ve ihracat artıracağız”

Mobilya sektörünün geleceğinin son derece parlak olduğunu aktaran Güleç, “Türkiye mobilya sektörü olarak 25 milyar dolarlık üretimin en az 15 milyar dolarını ihraç etme potansiyeli taşıyoruz. Pazar çeşitliliğimiz sebebiyle girdiğimiz yeni pazarlara hızla adapte olabiliyoruz ve beklentilerini son derece çabuk karşılayabiliyoruz. Biz Türk mobilyacıları olarak mobilyalarımızı ‘Hayat İçin Kalple’ sloganıyla üretip; duygularımızı, kalbimizi verdiğimiz mobilyalarımızın kalitesini HeartMade logosuyla mühürleyeceğiz. Tüm dünya Türk mobilyasını bu ayrıcalıklı logo ile tanıyacak. Logomuz, mobilyalarımızın kalitesi ve standartlarının da bir mührü olacak. Birçok üreticimiz bu mühür ile dünyaya açılmak için tasarımını, kalitesini ve teknolojisini geliştirmeye odaklanacak. Bu yatırımlarla iç pazardaki rekabetimiz ciddi oranda artacak ve Türk mobilyası gelişimini daha da hızlandıracak Böylece sektörümüz dünyada kendine yeni bir yer edinecek. HeartMade sektöre yeni bir yön belirlerken aynı anda dünyanın gözünü yeniden Türkiye’ye çevirecek” diye konuştu.

“Yeşil ve dijital dönüşüme odaklanmak ana konumuz olacak”

Sektörün içinden biri olarak son yıllarda sektörün gösterdiği değişimden gurur duyduğunu sözlerine ekleyen Güleç, konuşmasını şöyle sürdürdü, “2000’lerin başında sadece bölgesel bir oyuncu olan sektörümüz, bugün üretim ve ihracatta 20 kattan fazla büyümeyi başardı. Mobilya sektörü bu süre zarfında dünya ihracat sıralamasında 23. sıradan 8. sıraya yükseldi. 2000 yılında 160 milyon dolar ihracat karşılığında 280 milyon dolar ithalat yapıyorduk. Bugün ise yıllık 4 milyar doları aşkın ihracatı konuşuyor, ülke ihracatından önemli pay alıyoruz. Bugün dünyanın 12. büyük üreticisiyiz. Dünya ihracatında 8. sıraya yükselerek, ilk 10’a girdik. Sektör üretimimizin yüzde 40’ını 200 ülkeye ihraç ediyoruz. Alım gücü yüksek pazarlarda katma değerli ihracat yapıyoruz. Bu başarıda sektörümüzün en küçüğünden en büyüğüne kadar tüm temsilcilerinin emeği ve alın teri olduğunu biliyoruz. Federasyon olarak bu emeklerin dünyadaki karşılığının daha da artması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”