AİMSAD, Ağaç İşleme Makineleri (AİM) Sektör Raporu’nu yayımladı. Buna göre; 2022 yılı ilk beş ayında ihracat bir önceki yıla göre yüzde 25 artarak yaklaşık 63 milyon dolar oldu.

AİMSAD tarafından yayımlanan Ağaç İşleme Makineleri Sektör Raporu’na göre; 2022 yılı ilk beş ayında ihracat yüzde 25, üretim yüzde 28, ithalat ise yüzde 20 oranında artış gösterdi. Aynı dönemde; ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 213 olurken, AİM sektörü dış ticaret fazlası vermeye devam etti.

AİMSAD üyelerinden alınan bilgiler doğrultusunda derlenen üretim verilerine bakıldığında, 2022 yılı ilk beş ayında üretimin bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 28 oranında artarak 155 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Yurt içi satış ise bir önceki yıla göre; yüzde 27 artarak 120 milyon dolar oldu.

İHRACATTA İLK SIRA RUSYA’NIN

Raporda yer alan verilere göre; 2022 yılı ilk beş ayında ihracat, bir önceki yılın aynı dönemine göre; yüzde 25 artarak yaklaşık 63 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yılın ilk beş ayında Türkiye, 4,1 milyon dolar ile en fazla ihracatı Rusya’ya gerçekleştirdi. Rusya’yı sırasıyla 3,4 milyon dolar ile Bulgaristan, 3 milyon dolar ile İtalya, 2,9 milyon dolar ile Kosova, 2,8 milyon dolar ile Irak, 2,1 milyon dolar ile Polonya takip etti.

İHRACATIN İTHALATI KARŞILAMA ORANI YÜZDE 213

İhracatı yapılan ürün grupları incelediğinde, 2022 yılının ilk beş ayında yüzde 30 pay ile en fazla diğerleri kategorisinde bulunan makinelerin ihracatı yapıldığı görüldü. Bunu yüzde 25 pay ile testere makineleri, yüzde 11 ile çeşitli makine işlemlerini bu işlemler arasında alet değiştirmeden yapan makinler ve planya, freze veya keserek kalıplama makineleri takip etti. Aynı dönemde; ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 213 oldu.

EN FAZLA İTHALAT ÇİN’DEN YAPILDI

2022 yılı ilk beş ayında ithalat, bir önceki yıla göre yüzde 20 artarak 30 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Türk ağaç işleme makine sektörü yılın ilk beş ayında en fazla ithalatı 11,1 milyon dolar ile Çin’den yaptı. Çin’i 10,1 milyon dolar ile İtalya ve 4,8 milyon dolar ile Almanya, 1,2 milyon dolar ile Tayvan takip etti. Türkiye rapora konu olan dönemde, Türkiye en fazla testere makineleri ithalatı gerçekleştirdi. Yıl sonuna ilişkin tahminler incelendiğinde, üretimde yüzde 10 ve ihracatta yüzde 13 oranında artış beklenirken, ithalatta ise yüzde 35 düşüş olması bekleniyor.