Ağaç işleme makineleri ve mobilya yan sanayinin Avrasya’daki en büyük buluşması olan 29. Ağaç İşleme Makinesi ve 19. İntermob Fuarları’na bu yıl da katılım oldukça yüksek oldu.

Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD) ve REED-TÜYAP işbirliğiyle yapılan Ağaç İşleme Makinesi 29. Uluslararası Ağaç İşleme Makineleri, Kesici Takımlar, El Aletleri Fuarı ve İntermob 19. Uluslararası Mobilya Yan Sanayii, Aksesuarları, Orman Ürünleri ve Ahşap Teknolojisi Fuarı, 22-26 Ekim tarihleri arasında eş zamanlı olarak TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. 25 ülkeden 473 firmanın yeni ürünlerini 14 salon ve 52 bin metrekarelik alanda sergileyeceği fuarda, ziyaretçiler 5 gün boyunca son teknolojiler ve ürünler hakkında bilgi alacak.

İmalat alanında sanayinin geleceğini belirleyecek 861 markanın yeni makineleri ve ürünlerini sergileyeceği fuarlar, bu yıl 45 ülkeden gelecek olan 7 bini aşkın yabancı sektör profesyonelini ağırlayacak. Yurtiçinden ise 60 bin ziyaretçinin katılacağı fuarlarda, sektördeki birçok yeni iş bağlantısına ev sahipliği yapılarak, 500 milyon dolarlık iş hacminin yaratılması bekleniyor. Sektörde ve üretimde küresel fırsat kapılarını aralayacak katılımcı ve ziyaretçiler, birbiriyle doğrudan ilişkili iki sektörün tek bir çatı altında olması nedeniyle hem üretici hem ihracatçı hem de ithalatçı firmalara aynı alan içinde ulaşma şansı yakalayacaklar.

Ağaç İşleme Makineleri ve İntermob Fuarları yeniliklerle açılıyor

Ağaç İşleme Makineleri ve İntermob Fuarları, 2016’da katılımcı ve ziyaretçilerin fuar deneyimlerini zenginleştirecek yeniliklerle açılacak. Gerçek zamanlı iç mekan yönlendirmesi yapan kişisel cep fuar asistanı MyTÜYAP, detaylı katılımcı araması, fuar etkinlik takvimi ve elektronik yaka kartı gibi özellikleri üzerinde barındırıyor. Ziyaretçinin fuar alanında ulaşmak istediği noktaya en uygun rotayı oluşturan uygulama ile katılımcılar ve ziyaretçiler, zamanı verimli kullanarak daha çok iş görüşmesi yapabilecek. Ayrıca Promatt, yatak imalatı yan sanayi, ekipman hammadde ve makineleri özel bölümü bu yıl İntermob Fuarı bünyesi içinde ziyaretçiler ile buluşacak. Promatt Özel Bölümü ile birlikte, yatak yan sanayi sektörünün de nabzı TÜYAP’ta atacak.

Panellerde sektör mercek altına alınacak

Ağaç İşleme Makinesi ve İntermob, katılımcı ve ziyaretçilere daha verimli bir fuar deneyimi yaşatmak için zengin bir etkinlik programı sunuyor. Orman Mühendisleri Odası ve Ağaç İşleri Endüstri Mühendisleri Derneği’nin katkılarıyla “Ahşabın Tasarım Serüveni” konulu panel 24-25 Ekim tarihlerinde 13.00-18.00 saatleri arasında sektör profesyonellerine açık olacak.

Orman Sanayi İşadamları Derneği’nin organizasyonuyla “Orman Sanayi Sektörünün Geleceği Forumu” başlıklı panel ise 25 Ekim’de 13:00-15:00 saatleri arasında sektör profesyonellerini ağırlayacak. AİMSAD her iki panele de konuşmacı olarak katılacak.

“Böyle bir fuar Almanya’da bile yok”

Ağaç İşleme Makinesi ve İntermob Fuarları’nın birçok özelliği nedeniyle yerli ve yabancı firmaların ilgi odağı haline geldiğini dile getiren AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sabri Erol, “Fuarın her yıl düzenleniyor olması mobilya ve makine sektörlerindeki gelişim hızına yetişmek anlamında katılımcılara büyük fırsatlar sunuyor. Fuarın bir diğer önemli özelliğini de makine ve yan sanayinin bir arada düzenleniyor olması oluşturuyor. Dünyada hiçbir sektör fuarında olmayan bu özellik, alıcılara hem makinesini hem malzemesini tek bir fuarda alabilmesi nedeniyle önemli bir fırsat sunuyor. Mobilya ve ahşapla ilgili üretimde kullanılan her malzemenin bulunduğu sektördeki tek fuarız. Sektörün lideri durumundaki Almanya’da bile böyle bir fuar yok” dedi.