Ağaç işleme makineleri sektörünün Orta Doğu’daki en önemli organizasyonu olarak bilinen Dubai Woodshow Fuarı’na katılım sağlayan AİMSAD, ziyaretçilere Türk ağaç işleme makine sanayisi, Türk firmaları ve AİMSAD’ın sektörün gelişmesi adına yürüttüğü çalışmalarla ve projelerle ilgili bilgi verdi.

Yurt dışında organize edilen fuar ve etkinliklerin sektörlerin gelişmesi için kritik önem taşıdığına inanan ve bu anlamda her yıl farklı birçok ülkede düzenlenen fuarlara katılım sağlayan AİMSAD’ın 2024 yılındaki ilk durağı 5-7 Mart tarihleri arasında düzenlenen Dubai Woodshow Fuarı oldu.

Dubai Woodshow Fuarı ile ilgili görüşlerini aktaran AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak; “Dubai, etrafındaki komşu ülkeleriyle birlikte, yaklaşık 500 milyon dolarlık bir ağaç işleme makine pazarına hitap ediyor. İleriki yıllarda bu bölgenin daha da önemini artıracağını düşünüyoruz. Genel olarak fuarda 15-20 Türk firması yer aldı. Türkiye’den daha çok ahşap bazlı hammadde, tutkal, mobilya kimyasalı üreticileri ve mobilya aksesuarı üreten firmalar katılım sağladı. Bununla birlikte fuarda 4-5 tane de bayileri aracılığıyla ürünlerini sergileyen makine firmamız bulunuyordu” dedi.

“İyi olduğumuz pazarları bırakmamalıyız”

AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak; “Dubai ve komşu ülkeleri bizim sektörümüz için oldukça önemli pazarlar. Ağaç işleme makine sektörü olarak, pandemi öncesinde Dubai Woodshow Fuarına çok daha yoğun katılım gerçekleştiriyorduk. Ancak pandemiyle beraber firmalarımız çok fazla fuar seçer hale geldi. Ya da edindikleri bayilikler üzerinden fuarlara katılmayı tercih etmeye başladılar. Buradan üreticilerimize bir mesaj vermekte fayda var; lütfen güçlü olduğumuz ülkeleri ve pazarları bırakmayalım. Bu bölgelerdeki fuarları yakından takip edelim, mümkün olduğunca bu fuarlara katılım sağlayalım.Fazla değil, üç sene önce burada bir ya da iki tane Çinli firma yokken bugün yaklaşık 400’e yakın Çinli firmanın fuara katılım sağladığını görüyoruz. Elbette bu ticari bir konu, her yerde karşımıza çıkacaklar. Fakat sektör olarak çok iyi olduğumuz pazarları da elden bırakmamak, o bölgelerdeki üstünlüğümüzü kaybetmemek gerekiyor” diye konuştu.

“Fiyat politikalarını değiştirmeliyiz”

Ünalsan Yurt Dışı Satış Pazarlama Müdürü Hüseyin Parsak

Ünalsan olarak biz birkaç yıldır Dubai Woodshow Fuarına katılım sağlamıyoruz. Ancak bu sene düzenlenen fuarda Dubai’de ciddi bir Çin etkisi olduğunu gözlemledik. Gerek makine tarafında gerekse aksesuar tarafında Türk üreticiler pazarı kaybetmiş gibi duruyor. Çin’deki fiyat politikası bildiğiniz üzere düşük fiyatlar üzerinden ilerlediği için bölgede rekabet etmek gerçekten çok zor.  Orada pazarı tekrar kazanmamızın en önemli yolu da fiyat politikasını değiştirmek gibi duruyor.  Şu an için Türkiye Dubai ve çevre ülkelerde eskiden olduğu gibi fazla etkili bir konumda değil.

“Sektörün bölgede daha da büyüyeceği yönünde güçlü bir öngörüye sahibiz”

Biesse Türkiye ve Orta Doğu Genel Müdürü Yelda Akıncı Bostan

Biesse olarak Dubai Woodshow 2024 Fuarı’na, Orta Doğu, İtalya ve Türkiye’den gelen 15 kişilik uzman ekibimizle birlikte katıldık. Ziyaretçilerimize teknolojilerimiz hakkında detaylı bilgiler sunma ve ihtiyaçlarına yönelik çözümlerimizi anlatma fırsatı bulduk. Özellikle, teknolojilerimizi çalışır durumda görmek isteyen misafirlerimiz için Silicon Oasis’teki showroomumuza özel turlar düzenleyerek, taleplerine yönelik canlı demolar gerçekleştirdik. Fuarın ilgi çekiciliği ve verimlilik açısından başarılı geçtiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Katılımcıların yoğun ilgisi ve etkileşimi, bizlere yeni iş birlikleri kurma ve satışlar yapma imkanı tanıdı. Fuarın ardından, sektörün bölgede daha da büyüyeceği yönünde güçlü bir öngörüye sahibiz. Bu büyüme trendi, gelecek yıllarda fuar katılımlarının daha da artacağının işareti. Sonuç olarak, Dubai Woodshow 2024, orta ölçekli bir fuar olmasına rağmen etkileşim ve ziyaretçilerin ilgisi açısından başarılı bir fuar olarak değerlendirilebilir. Kurduğumuz verimli iş birlikleri ve gerçekleştirdiğimiz satışlar, fuarın bize sunduğu değerin açık bir göstergesi. Sektördeki büyüme trendine paralel olarak, bölgedeki varlığımızı ve etkimizi arttırma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

“Fuar bizim için çok başarılı geçti”

HOMAG Türkiye Satış Destek ve Pazarlama Müdürü Cem Esen

Dubai Woodshow Fuarı’na, Türkiye’deki ana firmamızdan ziyade, Dubai’de bulunan lokal bayimiz aracılığıyla katılım sağladık. Bayimizin rahat hissetmesi için iletişimde her zaman onlara öncelik verdik. 2-3 sene kadar bu fuara katılım sağlamadık, bu boşluk sırasında, “Madem siz yoksunuz, biz o zaman başkasıyla çalışalım” gibi bir durum oluşmuş. Bu fikre sahip müşterilerimizin çoğunu geri kazanmaya başladık. Firmamıza geri gelecek olan bir sürü insanla bir araya geldik ve satışlar yaptık. Bence fuar bizim için çok başarılı geçti. Kalabalık ve yoğun bir ilgi görünce, bizim için de fuar memnuniyet verici oldu. Biz geçen sene sadece nasıl bir yer diye bir gezmeye gelmiştik. O zamanlar bu kadar katılım yoktu, çok az firma vardı. Demek ki bizim fuarda olmamız büyük bir etki yarattı. Farklı ülkelerden, şehirlerden gelenler vardı. 100’den fazla müşteriyle görüşme yaptık. O bakımdan hedeflerimize ulaştık diyebiliriz.