AİMSAD Faaliyetleri

AİMSAD komiteleri çalışmalarına ara vermeden devam ediyor

AİMSAD komiteleri çalışmalarına ara vermeden devam ediyor

Ağaç işleme makineleri ve yan sanayisinde faaliyet gösteren üye firmalar arasında iş birliği, dayanışma ve bilgi alışverişi sağlamak amacıyla 2014 yılında kurulan AİMSAD, 2021 yılında da komite çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

AİMSAD’ın kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği faaliyetlerin etkinliğini ve çeşitliliğini arttırmak; AİMSAD Tüzüğü çerçevesinde belirlenen amaçlar doğrultusunda üye firma görüşlerini de alarak sektöre katkı sağlayacak çalışmalarda bulunmak hedefiyle oluşturduğu komiteler, yapılan genel kurul sonrası ilk toplantılarını gerçekleştirdi.

Online olarak organize edilen toplantılarda; yıl içerisinde yapılması planlanan çalışmalar ve yeni komite üyeleri üzerine görüşmeler yapıldı. Gerçekleştirilen toplantılarda, komite çalışmalarına daha fazla ağırlık verileceği yönünde karar alındı. Hem AİM sektörüne hem de bağlantılı olduğu tüm yan sektörlere artı değer katacak çalışmaların hızlı bir şekilde hayata geçirilmesine karar verildi.

Kurulduğu yıldan buyana hayata geçirdiği komite çalışmalarıyla takdir toplayan AİMSAD bünyesinde, İmalatçılar Komitesi, Basın-Yayın ve Tanıtım Komitesi, Eğitim ve Satış Sonrası Hizmetler Komitesi, İthalatçılar Komitesi ve Fuar Komitesi olmak üzere toplam beş komite bulunuyor. AİMSAD Yönetim Kurulu tarafından 15 Eylül 2015 tarihinde kabul edilen “AİMSAD Komiteleri’nin İşleyiş Usulü ve Çalışma Esasları” çerçevesinde kurulan komitelerin 2021 yılı faaliyetleri ise şu şekilde kararlaştırıldı:

Eğitim ve Satış Sonrası Hizmetler Komitesi: 28 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirilen “Eğitim ve Satış Sonrası Hizmetler Komitesi” toplantısında öncelikle; Prof. Dr. Tuncer Dilik, Prof. Dr. Mustafa Ay, Erdem Yetim, Cem Gül, Alper İştutan, Mustafa Sabri Erol’un komite üyeliğine davet edilmesi kararlaştırıldı. Toplantıda, Haydarpaşa MTAL ile gerçekleştirilen protokol kapsamında yapılması gereken hususlar başta olmak üzere, AİMSAD üyelerinin ürettiği makineler, ekipmanlar ve kesici takımların doğru kullanımı, bakımı ve basit onarımları gibi konularda kaynak kitap oluşturulması, TSE’den gelen taslak standartların kontrol edilmesi ve varsa görüş verilmesi, üyelerin teknik çalışanlarının yetkinliklerini arttırmaya yönelik CNC Programlama, CAD/CAM, otomasyon  teknik eğitimler konusunda eğitim kurumlarıyla iş birlikleri yapılması ve Ağaç İşleme Teknolojileri Paneli’nin üçüncüsünün çevrim içi olarak gerçekleştirilmesi konuları görüşüldü.

İthalatçılar Komitesi: “İthalatçılar Komitesi” toplantısı Yelda Akıncı’nın başkanlığında 27 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Toplantıda, yatırım teşvik belgesi kapsamında ikinci el makinelere uygulanan vergi istisnası ile GTİP saptırması yapılarak ithal edilen ürünlere karşı gündem oluşturulması, yedek parça ithalatında yaşanan problemler konusunda çalışma yapılması, GTİP bazında karşılığı olmayan ürünler ile ikinci el makinelerin GTİP’lerinin farklılaştırılması için Ticaret Bakanlığı nezdinde çalışmalar yapılmasına karar verildi. Ayrıca toplantıda üçüncü komite üyesi olarak, Mustafa Sabri Erol’un davet edilmesine karar verildi.

İmalatçılar Komitesi: 26 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirilen “İmalatçılar Komitesi” toplantısında Tijen Akoğlu ve Ömer Mızrak’ın komite üyeliğine davet edilmesine karar verildi. Toplantının gündem maddeleri ise şu şekilde oldu; geçtiğimiz dönemde gerçekleştirilen “AİMSAD Onaylı Üretici” üretici projesini bir üst kademeye taşıyarak, denetimlerin akredite bir belgelendirme kuruluşuna yaptırılması, döngüsel ekonomi, dijitalleşme, endüstri 4.0 ve ileri malzeme teknolojileri konularında açılan Avrupa Birliği projelerine başta komite üyeleri olmak üzere arzu eden diğer üyeler ile birlikte başvuru yapılması, ithalatçılar komitesi ile birlikte yatırım teşvik belgesi kapsamında ikinci el makinelere uygulanan vergi istisnaları ile GTİP saptırması konularında gündem oluşturulması.

Fuar Komitesi: Yesari Yerli’nin başkanlığında bir araya gelen “Fuar Komitesi” toplantısı 30 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Toplantıda, fuarların ayrılması hususunda REED TÜYAP tarafında gündem oluşturulmaya devam edilmesi, üyeler için metrekare baremi olmak üzere standart bir katılım ücret tarifesi çıkarılması için görüşmelerin devam ettirilmesi, pandemi çerçevesinde 2021 yılı fuarı hakkında REED TÜYAP nezdinde gelişmelerin takip edilmesi konuları görüşülmeye açıldı. Komite Başkanı Yesari Yerli’nin talebi doğrultusunda, özellikle 2021 yılı fuarı üzerinde yoğunlaşılmaya karar verildi. Pandeminin seyri bilinemeyeceği için bazı kararlar almak adına erken olduğu, haziran ayı gibi katılımcı görüşlerinin gözlemlenerek, REED TÜYAP ile görüşülmesi gerektiği bilgisi paylaşıldı.  Ayrıca 22-27 Haziran 2021 tarihleri arasında TÜYAP’da gerçekleştirilecek olan Mobilya Fuarı’nın komite olarak ziyaret edilip, pandemi şartlarının gözlemlenmesi ve aynı zamanda REED TÜYAP ekibi ile bir araya gelinmesi kararı alındı.

Basın-Yayın ve Tanıtım Komitesi: 16 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirilen “Basın-Yayın ve Tanıtım Komitesi” toplantısında Gazeteci Çetin Ünsalan’ın komite üyeliğine davet edilmesine karar verildi. Çetin Ünsalan’ın AİMSAD Dergisi için önerdiği yeni içeriklerin konuşulduğu toplantıda, Instagram ve Linkedin sayfalarına ağırlık verilmesi, PR konusunun mümkünse profesyonel olarak ele alınması gerektiği, sosyal medya paylaşımlarında görsel bütünlüğün sağlanması konuları görüşüldü.


takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com