AİMSAD Faaliyetleri

AİMSAD sektör için yeni pazarlara odaklanıyor

AİMSAD sektör için yeni pazarlara odaklanıyor

Yurt dışında düzenlenen birçok fuar ve organizasyona katılarak Türk ağaç işleme makine sektörünün tanıtımını gerçekleştiren AİMSAD, Fransa’da düzenlenen EUROBOIS Fuarı’nda açtığı stantta ziyaretçilere sektör ile ilgili bilgi verdi.

Üye firmalarının ihracat pazarlarını çeşitlendirmesi için çalışmalarına ara vermeden devam eden AİMSAD, 14-17 Haziran 2022 tarihleri arasında Fransa, Lyon Eurexpo’da düzenlenen Eurobois Fuarı’na beş üye firmasıyla katılım sağladı.

Fuar boyunca ziyaretçiler, AİMSAD üyesi firmaların stantlarına ve sergiledikleri son teknoloji ürün ve hizmetlerine yoğun ilgi gösterdi. Eurobois Fuarı’nda, AİMSAD üyesi olan EDDA, Turanlar Makine, Elfamak, Bala Makina ve Isımek firmaları stant açarak hem firmalarının hem de sektörün tanıtımını yaptılar.

Dört gün boyunca oldukça yoğun bir şekilde devam eden fuarda AİMSAD standı da ziyaretçiler tarafından sık sık ziyaret edildi. AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak ve Basın-Yayın ve Halka İlişkiler Sorumlusu Sıla Acar ziyaretçilere hem AİMSAD’ın sürdürdüğü çalışmalarla ile ilgili hem de Türk ağaç işleme makine sektörü ve firmaları ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

BAŞKONSOLOS, AİMSAD STANDINI ZİYARET ETTİ

Fuarda ayrıca T.C. Lyon Başkonsolosu Müslüm Aygün ve heyeti AİMSAD standını ziyaret ederek, dernek genel sekreteri Arif Onur Kaçak’tan Türk ağaç işleme makine sektörü hakkında bilgi aldı.

“ZİYARETÇİLER, SEKTÖRÜMÜZÜN BAŞARILI ÇALIŞMALARINDAN ETKİLENDİLER”

AİMSAD ve üye firmalarının Eurobois Fuarı’na katılımıyla ilgili bir değerlendirme yapan AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak; “Fransa, diğer birçok Avrupa ülkesi gibi bizim önemli hedef pazarlarımız arasında yer alıyor. Bu nedenle hem Fransa’nın hem de yakın coğrafyasında bulunan diğer ülkelerin ihtiyaç ve taleplerini yerinde görmek için bu yıl ilk kez bu fuara katılım sağladık. Bizimle beraber beş üye firmamızda burada stant açtılar. Gerek Avrupalı, gerekse diğer bölgelerden gelen ziyaretçiler Türk ağaç işleme makine sektörünün başarılı çalışmalarından oldukça etkilendiler. Birçok kişi standımızı ziyaret ederek firmalarımız ile ilgili bizlerden bilgi aldı. Yılın geri kalan döneminde de yurt dışı fuar ve organizasyonlarında yer almaya ve sektörümüzü tanıtmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“VERİMLİ BİR FUAR GEÇİRDİK”

Kübra Turan- Seçkin Turan / Turanlar Makine

Turanlar Makine olarak, Eurobis Fuarı’na, Lyon’da bulunan bayimiz ile birlikte katılım gösterdik. Genel anlamda bizim için iyi ve verimli geçti, fuardan memnun kaldık. Bu fuarı sadece Avrupalı alıcılar açısından değerlendirmek yeterli olmaz. Genel anlamda Orta Doğu, Afrika ve Avrupa olarak bakmak gerekli bu fuara çünkü Ürdün, Fas, Senegal, Almanya, Portekiz ve Fransa’dan birçok müşterimiz geldi ve sıcak gelişmeler yaşandı. İş kalitesi ve makinede kullanılan parçalar müşterilerimizin hoşuna gitti ve makinelerimizi beğendiler. Fuar esnasında satışımız da oldu. Hem fuara götürmüş olduğumuz makineler Fransa’ya satıldı. Hem de Afrika’ya yeni siparişlerimiz oldu. Firma olarak fuara tekrar katılmayı tabii ki isteriz. Fuarlar eski ve yeni müşterilerin buluşma noktası aslında. Yıllarca görmediğimiz eski müşterilerimizi tekrar standımızda ağırlıyor ve yeni görüşmeler yapıyoruz, aynı durum yeni müşteriler içinde geçerli. Bizleri kapasitesi yüksek fuarlarda gördükçe firmamıza olan güvenleri de artıyor.

“AVRUPA ÜLKELERİ, REKABETÇİ ÜRETİCİLER OLDUĞUMUZU FUARLAR SAYESİNDE GÖRÜYOR”

Recep Tunç / EDDA

Eurobois Fuarı yüksek potansiyelli üretici bir ülke içerisinde ahşap makineleri ve ahşaba yönelik çözümler üreten firmalar için oldukça ilgi çekici bir fuar. Katılımcı sayısı oldukça yeterli düzeyde ve kaliteli üretici kitlesi çok fazla. Fransız üreticiler daha geniş çaplı uluslararası fuarlara direkt ziyaretçi olarak katılım göstermedikleri için, kendimiz bu ülkede katılımcı olarak ürünlerimizi sergileme kararı aldığımızda aslında nasıl bir sonuç alacağımız konusunda merak içerisindeydik. Katılım ile birlikte gördüğümüz şu ki, Fransa’da otomasyona, sistemlere, pandemi sonrası oluşan global enflasyon artışlarındaki etkiyi, şirketlerinde en aza indirgemek için maliyetlerini azaltmaya çok önem veriyorlar. Bizler de müşterilerimize bu taleplerini sunabildiğimiz için çok mutluyuz. İlk defa katılım göstermiş bir firma olarak oldukça kaliteli, verimli ve bölgeye girebilme adına faydalı bir fuar geçirdik. Özellikle Batı Avrupalı ülkeler Türkiye’yi meyve – sebze ihracatçısı olarak gördüklerini, bu denli makine ihracatçısı olduğunu, yüksek kalite çözümler sunabildiğimizi bilmediklerini, bu fuarlar sayesinde rekabetçi üreticiler olabileceğimizi gördüklerini iletiyorlar. Kendileri serbest ticaret bölgesi içerisinde oldukları için, bu serbestlik içerisinde de satış ve asıl önemli olan satış sonrası hizmeti hızlı ve güvenilir bir şekilde alabilmek adına şüpheleri olduklarını, görüyoruz. Ancak referanslarımızı ve satış sonrasında tüm dünyaya sunduğumuz, hatta en büyük üreticilerde bulunmayan 7 / 24 servis – yardım hizmetimiz olduğunu ilettiğimizde, düşüncelerini ve ön yargılarını yıkabiliyoruz. Avrupa’da karşılaştığımız en büyük sorun önyargılar. Ancak son yıllarda ülkemiz üreticilerin sunduğu kaliteli çözümler ile birlikte, her bir firma rekabetçi ürün ve fiyat politikası ile pazar payını arttırmasına tanıklık etmek oldukça mutluluk verici. İlk defa katılım göstermiş bir firma olarak önceliğimiz kısa ve uzun vadede fuarın geri dönüşlerini gözlemlemek. Bir diğer etken de global çalkantılar içerisinde doğru kararlar alabilmek. Şu an için geçtiğimiz iki yıldan dersler çıkartarak, gelecek iki yıl sonrasına plan yapmak çok sağlıklı görünmüyor. Bu yüzden bir sonraki organizasyon için zamansal süreç içerisinde pek çok faktör içeren değerlendirmeler yapacağız. Şu anki düşüncelerimiz kesinlikle olumlu.

Sinan Aksu / Isımek

“FUARLARDA DİREKT OLARAK KENDİMİZİ TANITMA FIRSATI BULUYORUZ”

Isımek olarak, Eurobois Fuarı’na ilk kez bu yıl katıldık ve oldukça memnun kaldığımız bir fuar oldu. Fuarın açıldığı ilk günden itibaren birçok ziyaretçiyle bir araya gelerek ürün ve hizmetlerimiz hakkında görüşme sağladık. Daha önceden müşterimiz olan firmalarla da yine bu fuar sayesinde bir araya gelme şansı yakaladık. Ziyaretçilerin büyük bir bölümü neye ihtiyacı olduğunu bilen kişilerden oluşuyordu, bu da bizim bir hayli işimizi kolaylaştırdı. Fuarlar bizler için çok önemli çünkü direkt olarak kendimizi tanıtma fırsatı yakalayabiliyoruz. Fuar boyunca gerçekleştirdiğimiz önemli görüşmelerimiz oldu, fuar sonrasında bunların satışa döneceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki yıllarda daha fazla Türk markasıyla burada bir gövde gösterisi yapmak isteriz. Yaptığımız kaliteli ve rekabetçi ürünleri daha fazla kişiye tanıtmamız ve anlatmamız gerekiyor.

“ZİYARETÇİLER DAHA PROFESYONEL VE HEDEFE YÖNELİK KİŞİLERDEN OLUŞUYOR”

Ahmet Şahin / Elfamak

İlk defa katılım sağladığımız bir fuar olmasına karşılık çok iyi bir fuar geçirdik. Beklentimizden daha yoğun bir fuar oldu diyebilirim. Hem mevcut müşterilerimize ulaştık hem de yeni müşteriler kazandık. Bu fuarlar insanların bize daha kolay ulaşmasını sağlıyor. Bu tarz organizasyonlarda bizim bu bölgede olduğumuzu görsel olarak anlatma fırsatı buluyoruz. Ziyaretçiler daha profesyonel ve hedefe yönelik kişilerden oluşuyor. Sadece fuarı gezmeye gelen kişiler değildi. Bunun da artılarını tüm firmalar gibi biz de gördük. Avrupalı makine alıcıları, Türk firmalarının bu kadar iyi işler çıkardıklarını bu fuarlar sayesinde öğreniyorlar, dolayısıyla önümüzdeki yıllarda da bu ve benzeri fuarlarda Elfamak olarak yer almaya devam edeceğiz.


takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com