AİMSAD’ın da üyesi olduğu TOBB Makine ve Teçhizat İmalatı Meclisi’nde yapılan seçim ile 2016-2018 dönemi için Samsun Makine San. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kutlu Karavelioğlu Başkan, Erkunt Traktör Sanayii A.Ş. Genel Müdürü Zeynep Erkunt Armağan  ise Başkan Yardımcısı seçildi.

AİMSAD, 4 Şubat 2015 tarihinden bu yana yürüttüğü çalışmalar ve TOBB Başkanlığı’ndan 2016 yılı Mart ayında gelen davet üzerine; 2016 yılı Mart ayı sonu itibariyle TOBB Türkiye Makine ve Teçhizat İmalatı Meclisi üyesi oldu.

Meclisin 2016 yılındaki ilk toplantısı 8 Nisan 2016 tarihinde Ankara’daki TOBB Merkez Binası’nda gerçekleştirildi. TOBB Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar ile TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü’nün eş başkanlık yaptığı toplantıda AİMSAD, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa S. Erol ve Genel Sekreter Yardımcısı Arif Onur Kaçak tarafından temsil edildi.

Toplantıda yapılan Meclis Başkanlık Divanı seçimi ile 2016-2018 dönemi için Samsun Makina San. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kutlu Karavelioğlu Başkanlık, Erkunt Traktör Sanayii A.Ş. Genel Müdürü Zeynep Erkunt Armağan  ise Başkan Yardımcılığı görevine seçildi.

Meclis’in bu yılki ilk toplantısında, ülke kalkınmasında Türk makine sektörüne büyük sorumluluk düştüğüne dikkat çekilerek, paydaşların giderek artan etkinliklerinin uyum ve dayanışma içinde koordine edilebilmesinin sektörün üstlendiği misyona yaraşır sonuçlar ortaya çıkaracağı kaydedildi.

TOBB Türkiye Makine ve Teçhizat İmalatı Meclisi’nin yeni Başkanı Kutlu Karavelioğlu yaptığı konuşmada, nitelikli üretim ve istihdam altyapısının veya ciddi ekonomik büyüklüğe ulaşmanın bir sektörün başarılı olmasına yetmediğini söyledi. Bunun yanı sıra, ortak vizyon ve birlikte davranma kültürüne sahip olmak gerektiğini de ifade eden Karavelioğlu, “Türkiye’nin makinecileri son birkaç yılda bu yönde önemli adımlar attılar; artık güçlü bir lobiye sahipler.

Teknolojinin yaşamla buluşmasını sağlayan makine imalatçılığı gelişmiş dediğimiz ülkelerin tamamında stratejik kabul edilmiş, öncelikleri daima ülke önceliği olmuştur” dedi. Teknolojisini güncel ve gelişmiş tutarak diğer bütün imalat sektörlerinin rekabetçiliğini artırma görevi bulunan makinecilerin, yurt içinde ve dışında birçok çatı altında çok farklı yönlerde çalışıp, çok nitelikli bilgiler ürettiklerinin altını çizen Kutlu Karavelioğlu, “Meclisimizin yeni dönemde öncelik vereceği konulardan biri sektörün bilgisini konsolide edip, daha kolay istifade edilebilir hale getirmek, sektörel mevzuat ve uygulamadan sorumlu mercilere en güvenilir verileri sunmaktır” diye konuştu.

Karavelioğlu, TOBB çatısı altında faaliyetini sürdüren Türkiye Makine ve Teçhizat İmalatı Meclisi’nin, sektördeki gelişmeleri teşvik etmek, sorunları incelemek ve önlemleri tespit etmek amacıyla makine imalatçılarını, sektörel birlik ve dernekleri, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarını bir araya getirdiğini söyledi.