Ana Sayfa AİMSAD Faaliyetleri AİMSAD üyeleri geleneksel iftar yemeğinde bir araya geldi

AİMSAD üyeleri geleneksel iftar yemeğinde bir araya geldi

5

AİMSAD geleneksel iftar yemeği, 20 Nisan 2022 tarihinde Reed Tüyap Fuarcılık’ın katkılarıyla Divan Istanbul Asia Otel’de gerçekleştirildi. Organizasyonda, dernek üyeleriyle WoodTech Fuarı ile ilgili önemli bilgiler paylaşıldı.

AİMSAD üyeleri, 20 Nisan 2022 tarihinde Reed Tüyap Fuarcılık’ın katkılarıyla Divan Istanbul Asia Otel’de gerçekleştirilen iftar yemeğinde bir araya geldi. Üye firmaları temsilen yaklaşık 100 kişinin katılım sağladığı iftar yemeğinde AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak, AİMSAD’ın kuruluşu olan 2014 yılından bu yana sürdürdüğü proje ve çalışmalarla ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

AİMSAD’ın ağaç işleme makine sektörünün çatı kuruluşu olduğunun altını çizen Arif Onur Kaçak; “Dernek olarak her geçen gün üye sayımız artıyor. Şu anda 83 üyemiz bulunuyor ve üyelerimizin yüzde 95’i imalatçı firmalardan oluşuyor. Artan üye sayımız, üzerimize düşen görevleri hakkıyla yerine getirdiğimizi bizlere net bir şekilde gösteriyor. Bundan sonraki süreçte de aynı bilinç ve sorumlulukla çalışmaya ve üyelerimize fayda sağlayacak projelere imza atmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

AİMSAD faaliyetlerine değinen Kaçak; “Dernek olarak iki ayda bir yayımlanan AİMSAD Dergimizi hazırlamaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi üye kataloğumuzu da hazırlayıp başta WoodTech Fuarı olmak üzere katılım sağladığımız yerli ve yabancı tüm fuar ve organizasyonlarda dağıtımını yapacağız. Bununla beraber sektöre önemli katkılar sağlayan rapor çalışmalarımıza da yenilerini ekleyeceğiz” dedi.

2022’DE YENİ PROJELER DEVAM EDECEK

Turkish Woodworking Machinery portalı ile ilgili veriler paylaşan Kaçak; “www.woodworkingmachinery portalı bizim için çok kıymetli bir çalışma. Her üyemizin kendine ait online mağazasının olduğu portal şimdiye kadar 50 binin üzerinde ziyaret aldı. Üyelerimizin ücretsiz olarak yararlandığı portala şimdiye kadar 40 farklı kategoride 500’e yakın ürün girişi yapıldı. Tamamen İngilizce olan portal üye firmalarımızın ürün ve hizmetlerini hedef pazarlara çok daha kolay ve hızlı tanıtmasına yardımcı oluyor. Bu çalışmalarımıza ek olarak 2022 yılında AİMSAD Akademi projemizi de hayata geçireceğiz. Tüm ayrıntıların yakın zamanda paylaşacağı proje kapsamında Haydarpaşa MTAL ile iş birliği içerisinde ilk etapta; uygulamalı CAD/CAM ve uygulamalı panel mobilya üretim eğitimleri verilecek” diye konuştu. “ALL4WOOD 2023’te Sırbistan’da düzenlenecek” Arif Onur Kaçak yaptığı sunumda, Rusya-Ukrayna arasında ortaya çıkan kriz nedeniyle 17-20 Mayıs 2022 tarihleri arasında Kiev’de düzenlenmesi planlanan ALL4WOOD Fuarı’nın gelecek yıl 8-11 Mart tarihlerinde Sırbistan’da düzenleneceğinin bilgisini verdi. Kaçak, Sırbistan haricinde fuara 10 ülkeden ziyaretçi heyetlerinin gelmesini beklediklerini ifade etti. Yapılan sunum ve konuşmalardan sonra fuarların ayrılması ile ilgili üye firmaların görüş ve değerlendirmeleri alındı. Yapılan karşılıklı görüşmeler sonucu üye firmaların fuarların ayrılmasını desteklediği belirtildi.

“GELECEK YIL FUARLAR AYRILIYOR”

Son olarak sektörün en büyük buluşma noktası olan WoodTech Fuarı’nda önümüzdeki dönemde yaşanacak yeniliklerle ilgili ayrıntılı bilgi veren AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak; “35 yıllık bir geçmişi bulunan WoodTech, Türkiye’nin en köklü ve en eski fuarlarından biri. Ancak hepimizin bildiği üzere İntermob ile eş zamanlı düzenlenen fuarımızda firmalar kendilerini temsil edecek alanı ve metrekareyi bulamıyorlar. Sektörün ve fuarın köklü, öncü firmalarının birçoğu ikinci ve üçüncü salonlarda yer alıyor. Alt salonlarda bulunan kolonlu yapı; yerleşim ve söküm sırasında büyük problem oluşturuyor. Bunlara ek olarak iki fuar eş zamanlı düzenlendiği için WoodTech Fuarı özelinde ziyaretçi ölçümü ve raporlaması yapılamıyor. Bu sorunların çözüme ulaştırılması ile ilgili sizlerden sık sık talepler alıyoruz. Bu doğrultuda fuar komitemiz tarafından Reed Tüyap’tan ilave yer talep edildi ancak Reed Tüyap tarafından, Intermob Fuarı’nda da benzer bir sıkıntı yaşandığı, dolayısıyla mevcut alan içerisinde ilave bir yer açamayacakları belirtildi. Akabinde ise 2020 yılında gerçekleştirilen fuardan alınan memnu[1]niyet görüşleri ve üyelerimizden gelen talepler çerçevesinde, Reed Tüyap’tan iki fuarın ayırılması hususunda bir talebimiz oldu. Uzun görüşmeler sonucunda Reed Tüyap da bu görüşü olumlu buldu ve fuarları ayırabileceği hususunu derneğimize ilettiler. Hali hazırda Reed Tüyap tarafından uygun tarih bulunması için çalışmalara başlandı” diye konuştu.

“TÜM HOLLER DEĞERLİ HALE GETİRİLECEK”

Arif Onur Kaçak’tan sonra söz alan AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Toktaş, iki fuarın ayrılmasının katılımcı firmalara sağlayacağı faydalara dikkat çekerek; “Fuarların ayrılmasıyla birlikte Ligna Fuarı’nda olduğu gibi her hole sektörün ve fuarın köklü ve öncü firmaları dağıtılıp, tüm holler değerli hale getirilecek. Yeniden hol planı yapılacağı için tüm katılımcılar istedikleri metrekarelerde katılma imkanı bulabilecek. Detaylı bir ziyaretçi ölçümü ve raporlaması yapılabilecek. Ama en önemlisi gerçekten makine almaya gelen kişilerle bir araya gelmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Önceki İçerikÖnemli değişiklik uygulanmaya başlandı
Sonraki İçerikİmalat sanayi sektörü endeksi yüzde 14,4 arttı