Ana Sayfa AİMSAD Faaliyetleri AİMSAD ve 40 üye firmasından Balkan çıkarması

AİMSAD ve 40 üye firmasından Balkan çıkarması

96
Google search engine

AİMSAD, 40 üye firması ile Tüyap’ın 8-11 Mart 2023 tarihleri arasında Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlediği Uluslararası Orman Ürünleri, MDF Yonga Levha, Parke, Mobilya Yan Sanayi ve Aksesuarları, Ağaç İşleme Makineleri ve Kesici Takım Fuarı’na (ALL4WOOD) çıkarma yaptı.

45 ülkeye 1 milyon doların üzerinde ihracat yapan ve ekonomik hacmi 500 milyon dolara ulaşan ağaç işleme makineleri sektörü, Türkiye’nin toplam ihracatına katkı sunmaya devam ediyor. 2022’yi 152 milyon dolar ihracatla kapatan, 2023’te ise 200 milyon dolar ihracat hedefi koyan sektörün çatı STK’si AİMSAD, 40 üye firması ile TÜYAP’ın Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlediği ALL4WOOD Fuar’ına çıkarma yaptı.

“GELECEK NESİLLERİMİZE BİRLİKTE YAŞAMAKTAN KEYİF ALACAKLARI BİR DÜNYA BIRAKMAK ORTAK HEDEFİMİZ OLMALI”

Fuarın açılışında yaptığı konuşmada, fuarın organize edilmesinde katkıda bulunan herkese teşekkür eden Tüyap Fuarcılık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Önal; “Hızla değişen, bazen bu değişimin hızını takip edemediğimiz bir dünyamız oldu. İkliminden, savaşlara, ticari kavgalardan, doğal afetlere kadar hızla akan yaşamlarımız içinde, birlikte daha akılcı, birbirini destekler, birbirini dinler, anlamaya gayret gösterir ilişkiler günümüzde her zamankinden daha çok önem taşıyor. Türkiye, Sırbistan ve Balkan coğrafyası tarih boyu birlikte olmayı başardı. Bu coğrafyada ortak geleceğimizi tayin etmek, onu planlamak gelecek nesillerimize birbirine güvenen birlikte yaşamaktan keyif alacakları bir dünya bırakmak hepimizin ortak hedefi olmalı. Bunu başaracak aklımız ve gücümüz var. Bu tür projeler ortak amaçlara ulaşmada önemli roller üstleniyor, üstlenmeye devam edecek” diye konuştu.

“FARKLI BİR GELECEĞİ KURGULAMANIN İLK ADIMINI ATTIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM”

Tüyap Fuarcılık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, “Bugün farklı bir geleceği kurgulamanın ilk adımını attığımızı düşünüyorum. Bu başlangıç ülkemiz Türkiye ve Sırbistan’nın ekonomik ticari ilişkileri beraberinde, çok önemsediğimiz sosyal ilişkilerimizi de amaçlanan en üst düzeye çıkartmada biliyorum ki önemli katkılar sağlayacak ve Belgrad’ın Balkan ve Orta Avrupa coğrafyasında önemli bir ticari buluşma merkezi olma karakterini de güçlendirerek geleceğe taşıyacak. Bu amaçlara ulaşabilmek için Türkiye’deki fuarcılık gurubumuz Tüyap’ın 44 yıllık bilgi birikiminden yararlanarak Belgrad’da faaliyette bulunacak International Trade Fair şirketimizi hayata geçirdik.  Bugün bu kurumun ilk uygulamasında birlikte olmak, sizlerin desteğini alabilmek bizlere büyük bir güç ve mutluluk veriyor” dedi.

“SIRBİSTAN’LA İKİLİ İLİŞKİLERİMİZ TARİHİN EN İYİ SEVİYESİNDE”

Açılışta bir konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy, sözlerine Tüyap Fuarcılık Grubu’na teşekkür ederek başladı. Aksoy; “Sırbistan’daki ilk ağaç işleme ve kapı-pencere fuarlarının Tüyap tarafından düzenlenmesi güzel bir başlangıç oldu. Belgrad Fuarı’ndaki bu ilk faaliyetlerinin nice verimli fuarlara kapıları açmasını temenni ediyorum” dedi. Sırbistan’la ikili ilişkilerin tarihin en iyi seviyesinde bulunduğuna dikkat çeken Hami Aksoy; “Ekonomik ve ticari ilişkilerimiz ikili ilişkilerimizin motoru niteliğinde. İkili ticaret hacmimiz geçen yıl yeni bir rekorla 2,35 milyar dolara ulaştı. 5 milyar dolarlık hedefe emin adımlarla ilerliyoruz. Sırbistan’daki Türk yatırımları da son 10 yılda 1 milyon dolardan 400 milyon dolara yükseldi.  Sırbistan’da yaklaşık 1.400 firmamız 8 bin kişiye istihdam sağlıyor. Bugün açılışını yaptığımız fuarlara da 114 Türk, 12 uluslararası firma katılıyor. Bu fuarlar sayesinde orman ürünleri, mobilya yan sanayii, ağaç işleme makineleri, pencere, kapı ve cam sanayii gibi sektörlerde ikili ticaretimizin daha da artacağına yürekten inanıyorum” diye konuştu.Sırbistan İç ve Dış Ticaret Bakanı Tomislav Momirovic ise yaptığı açılış konuşmasında, fuarın her iki ülkeye de büyük katkılar sağlamasını temenni ettiğini belirtti.

“ALL4WOOD FUARI SEKTÖRÜMÜZÜN MARKA BİLİNİRLİĞİNİN GÜÇLENMESİ İÇİN BÜYÜK ÖNEME SAHİP”

AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Toktaş, fuarla ilgili yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı: “Üye firmalarımız, alım heyeti çalışmaları kapsamında Sırbistan ve Balkan ülkeleri başta olmak üzere Polonya, Çekya, Romanya gibi orman ürünleri ve mobilya sektörünün önemli pazarlarından gelecek sektör profesyonelleri ile ticari bağlantılar kurma imkanı buluyor. ALL4WOOD Fuarı, sektörümüzün marka bilinirliğinin güçlenmesi açısından da büyük öneme sahip. Firmalarımız, yeni pazarlara açılarak rekabette öne çıkma fırsatı buluyor. 2023’ü ihracatta büyüme yılı ilan ettik ve 200 milyon dolar hedef koyduk. Yurt dışı fuarlar bu hedefe ulaşmamızda başrolü oynuyor.”

“44 YILA YAKLAŞAN EMEĞİMİZ İLE ÜLKEMİZ EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMAYI AMAÇLIYORUZ”

Tüyap Fuarcılık Grubu İcra Kurulu Başkanı Zeynep Ünal Öztop, “Belgrad Fuar Merkezi’nde gerçekleşen ihtisas fuarları sayesinde dünya fuar endüstrisi rekabeti içinde ülkemiz fuarcılık çabalarının güçlü bir düzeye erişmesinde 44 yıla yaklaşan emeğimiz ile ülkemiz ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Ayrıca ülkemizin yeni ihracat hedefleri çerçevesinde Balkan coğrafyasındaki pozisyonunu güçlendirmeyi, karşılıklı ticareti daha verimli ve güçlü bir boyuta taşıyabilmeyi hedefliyoruz. Belgrad’daki yapılanmamızla Türk firmalarının yurt dışı açılımını destekleme, ihracat bağlantılarına katkı sağlama misyonumuzu bir adım öteye taşıdık” ifadelerini kullandı.

Önceki İçerikLigna Fuarı’nda buluşuyoruz
Sonraki İçerik“2022 yılı sonunda Rusya’ya toplam 13.6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik”