AİMSAD Faaliyetleri

AİMSAD ve SEDEFED’den dev güç birliği

AİMSAD ve SEDEFED’den dev güç birliği

Ağaç işleme makineleri sektörünün en önemli temsilcisi AİMSAD, Türkiye’de birbirinden farklı alanda faaliyet gösteren 36 sektör derneği ve 7000 iş insanının buluştuğu çatı örgüt SEDEFED’e üye oldu.

Sivil toplum hareketinin gücüne inanan, yenilikçi yaklaşımı ve değişime açık uygulamaları ile ağaç işleme makineleri sektörünün en önemli temsilcisi olan AİMSAD, gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında alanında etkin ve söz sahibi STK’larla bir araya gelerek güçlü işbirliklerine imza atmaya devam ediyor.

AİMSAD, akaryakıt, inşaat, makine imalat, elektrik, endüstriyel mutfak, tarım, gıda, otomotiv, plastik, kimya, çelik ve lojistik gibi farklı sektörlerden 36 derneğin buluştuğu, 7000 iş insanının temsil edildiği Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED)’e üye olarak güçlü bir işbirliğine imza attı.

Birbirinden çok farklı alanda faaliyet gösteren lokomotif sektör derneklerin bir arada olduğu SEDEFED’e üye olmaktan memnuniyet duyduklarını belirten AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Erol, bu üyeliğin kendilerine güç katacağını ifade etti. SEDEFED’in bağlı olduğu konfederasyon TÜRKONFED, kurucu üye TÜSİAD ve diğer üye derneklerle birlikte oldukça önemli bir temsil gücü olduğuna dikkat çeken Erol, “Daha önce makine sektöründe federasyona üyeydik ancak sektörümüzün dışındaki diğer sektörlerle bir arada olmanın da bir gereklilik olduğunu gördük.  Diğer üye derneklerle birlikte istatistikleri paylaşmak, güncel gelişmelerden haberdar olmak, ortak akıl toplantılarında buluşmak hem üyelerimiz için, hem de karar verici firma sahiplerimiz için çok önemli. SEDEFED’in bugüne kadar yaptığı çalışmaları gördüğümüz kadarıyla sektörümüze çok faydası olacağını düşünüyorum” dedi.

Tüm dünyada son 20 yılda sektörel derneklerin federasyon çatısı altında birleştiğini ve güç birliğinin önemini fark ettiğini bildiren Erol, özellikle kriz zamanlarında sektör paydaşlarının geleceğe birlikte hazırlanarak, gelecek projelerine daha hızlı karar verebilmelerinin mümkün olduğunu dile getirdi. Erol, “Derneklerin federasyonlarda yer alması çok önemli. Bir sektörde birden fazla dernek var dolayısıyla sadece federasyona girmek değil oraya katkı sağlamak gerekiyor. Veri akışını sağlamak, istatistik alıp vermek gibi doğru ve sağlıklı bilgi paylaşımı çok önemli. İnşallah biz sektörümüzü orda iyi bir şekilde temsil edeceğiz” şeklinde konuştu.

AİMSAD’la güçlü bir işbirliği

SEDEFED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı, ağaç işleme makineleri sektörünün önde gelen temsilcisi AİMSAD’ın SEDEFED ailesine katılmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, “SEDEFED’in 2020 vizyonunda federasyon olarak derinleşme ve genişleme faaliyetlerimize hız verme kararı almıştık. Her ne kadar pandemi nedeniyle diğer tüm dernekler gibi bu faaliyetlerimizi yavaşlatmamız gerekse de AİMSAD’ın üyeliğiyle birlikte 2020 yılı sonunda 36 derneği temsil eden sektörel ve tematik bir aile olduk. AİMSAD’ın İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir, Ankara’dan üye firma ve iş insanı profiliyle SEDEFED’in İstanbul ve Ankara dışındaki bölgelerde temsiliyetini artırması da bizim için çok sevindirici bir gelişme” dedi.

SEDEFED’in kuruluş misyonunda başta AB olmak üzere uluslararası stratejik işbirliklerinin geliştirilmesi ve desteklenmesinin yer aldığını belirten Ali Avcı,  AİMSAD’ın Avrupa Ağaç İşleme Makinesi İmalatçıları Federasyonu (EUMABOIS) üyeliğinin SEDEFED için çok önemli bir değeri olduğunu söyledi. Avcı, “Bundan sonraki dönemde derneğimizle birlikte başarılı işbirlikleri gerçekleştirmeyi diliyor, bir kez daha SEDEFED ailesine hoş geldiniz diyorum” şeklinde konuştu.

Sivil toplumun en önemli görevinin örgütlü bir yapı olduğunun altını çizen Avcı, SEDEFED’in bu yapıda sunduğu katma değerin bağımsız ve gönüllü olmasından kaynaklandığını belirtti. Federasyon bünyesindeki sektörlere güçlü, bağımsız ve şeffaf bir iş dünyası örgütlenmesi, üyelere geniş bir network yelpazesi sunduklarını ifade eden Başkan Avcı, “Sektörlerimizin sorunlarını ve taleplerini dinliyor, ilgili kamu makamlarına iletiyor ve SEDEFED olarak çözümün bir parçası olmayı teklif ediyoruz. Ülke ekonomimizin kalkınması için tüm sektörlerimizin dayanıklı ve rekabetçi olmaları gerektiğinin bilincindeyiz. Ekonomi politikalarının yapımı aşamasında içerik ve savunuculuk ölçüsünde çalışmalar yapıyor, sektörlerimizin rekabetçiliğini artırma hedefiyle faaliyetlerimizi şekillendiriyoruz. SEDEFED çatısı altında yarattığımız bu sinerji ve etkileşim sektörlerimizin dayanıklılığı, sürdürülebilirliği, büyümesi ve gelişmesine katma değer yaratıyor” diye konuştu.

Özellikle COVID-19 sürecinde sivil toplum dünyasında diyalog ve dayanışmanın pekiştiğini bildiren Avcı, SEDEFED olarak bu dönemde sektörlerin nabzını tutarak, TÜRKONFED ortaklığında gerçekleştirdikleri Ortak Akıl toplantılarıyla üyeleri ile bakanları ve siyasileri bir araya getirdiklerini söyledi. Bu süreçte, Ernst&Young ve üye dernekler işbirliğinde webinarlar düzenlediklerini, ortak akıl toplantıları yaptıklarını ve 12. Rekabet Kongresi’ni çevrim içi ortamda düzenlediklerini belirten Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sektörlerin ve şirketlerin derinden etkilendiği bu kriz ortamında birlik olma, birlikte hareket etme içgüdüsüyle ortak akıl yolunu bir kez daha bulduk diyebiliriz. Sivil toplumun var oluş amacı da aslında tam olarak budur ve bu amacı unutmamak gerekir. Bizim gibi iş dünyası örgütlerine düşen görevler iş dünyasının, sektörlerin ve ekonominin nabzını iyi tutmak, iş dünyasında karşılaşılan zorlukları kamu nezdinde ilgili yetkililere doğru bir şekilde aktarmak, ekonomi politikalarının yapım süreçlerinde yer almak ve hem ülkemize hem de ekonomimize katma değer yaratmaya devam etmektir. Biz de bu amaçlar doğrultusunda SEDEFED olarak üzerimize düşenleri yapmaya devam edeceğiz. Özellikle gelecek yılda ülkemizdeki yatırım ortamının iyileştirilmesi, finansal kaynaklara erişimin kolaylaştırılması ve ihracatın dinamikleştirilmesi gibi alanlarda sektörlerimizin beklenti ve ihtiyaçlarını analiz etmeyi planlıyoruz. SEDEFED bünyesinde çok çeşitli sektörler yer alıyor ancak ekonominin en kritik noktalarında tüm sektörlerin yaşadığı ve çözülmesinin beklediği ortak alanlar mevcut. İşte bu alanlardaki çalışmalarımızı yoğunlaştırarak sektörlerimizin sesi ve savunucusu olmaya devam edeceğiz.”


takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com