AİMSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sami Tarlabaşı ve AİMSAD Genel Sekreter Yardımcısı Arif Onur Kaçak, 10 Temmuz 2015 tarihinde KOSGEB Anadolu Yakası Hizmet Müdürü Dr. Serhat Öztürk’ü ziyaret etti.

Gerçekleştirilen ziyaret kapsamında AİMSAD üyeleri için AR-GE İnovasyon, Endüstriyel Uygulama, Ürün Geliştirme, İstihdam Desteği ve Genel Destek Programı destekleri hakkında bilgi alındı. Konuyla ilgili bilgi vererek yeni bir ürün için AR-GE desteği alınabileceğini söyleyen Dr. Serhat Öztürk, TÜBİTAK, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı veya diğer herhangi bir devlet kurumuna ait AR-GE projesinin tamam- lanması ve projenin tamamlandığına dair resmi yazı alınması halinde, proje bitiminden sonraki 1 yıl içinde KOSGEB’den Endüstriyel Uygulama Desteği alınabileceğini ifade etti.

Dr. Serhat Öztürk ayrıca, hali hazırda üretilen ürünlerden farklı bir teknolojiye sahip ürün geliştirilmesi durumunda ve en az 1 yıllık bir üretim planı yapılması halinde prototip için 300 bin TL’si hibe olmak üzere toplam 500 bin TL olmak üzere Ürün Geliştirme Desteği verilebileceğini belirtti.

Bunun yanı sıra bu proje için gerekli olan personelin de üniversite mezunu olması şartıyla net maaşının yarısı 100 bin TL’ye kadar proje kapsamında hibe olarak verileceğini açıklayan Öztürk, firmaların aynı anda iki AR-GE projesine başvuru yapamayacağı konusunda dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı. Dr. Serhat Öztürk, diğer taraftan ithalat ve ticaret ile uğraşan firmalar için Genel Destek Programı Desteği bulunduğunu; bu çerçevede çeşitli destekler verilebileceği de sözlerine ekledi.

 

kosgebtablo1

kosgebtablo2