Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD), sektörünün en büyük çatı meslek örgütü olan Avrupa Ağaç İşleme Makinesi İmalatçıları Federasyonu’nun (EUMABOIS) Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Temsil ettiği AİMSAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sabri Erol, EUMABOIS Yönetim Kurulu Üyeliği görevini 3 yıl boyunca sürdürecek.

Son 15 yıllık dönemde üretimini yüzde 200, ihracatını yüzde 760, ithalatını ise yüzde 370 oranında yükseltecek kadar başarılı bir grafik çizen Türkiye ağaç işleme makineleri sektörü, uluslararası meslek örgütlerindeki söz sahipliğini üstlendiği yeni görevlerle artırıyor.

Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD), 2014 yılı Ekim ayı sonunda üye olduğu Avrupa Ağaç İşleme Makinesi İmalatçıları Federasyonu’na (EUMABOIS), iki yıllık üyelik süresinin ardından, Yönetim Kurulu Üyesi olarak girme başarısı gösterdi. Avrupa’daki ağaç işleme sektörüne yönelik faaliyet gösteren 14 ülke derneği ile 2 firmayı bünyesinde bulunduran EUMABOIS, Genel Kurul toplantısını 8 Eylül 2016 tarihinde İsviçre’nin Luzern şehrinde gerçekleştirdi. Toplantıya Türkiye ağaç işleme makineleri sektörünü temsilen üye dernek olarak katılan AİMSAD, sunulan yeni Yönetim Kurulu listesinin üyelerin çoğunluğuyla kabul edilmesi sonucu EUMABOIS Yönetim Kurulu Üyesi oldu. EUMABOIS’in seçilen üç Yönetim Kurulu Üyesi’nden biri olan AİMSAD’ı temsil eden Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sabri Erol, bu görevini 3 yıllık bir dönem için sürdürecek.

“EUMABOIS’TE YER ALMAMIZ SEKTÖR VE AİMSAD İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

1999 yılında Belçika’nın Brüksel kentinde kurulan EUMABOIS hakkında bilgi veren AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sabri Erol, kâr amacı gütmeyen EUMABOIS’in, ağaç işleme makineleri ve yan sanayisi imalatçıları tarafından Avrupa ülkelerindeki sivil toplum kuruluşlarının bir araya geldiği, federatif yapıda bir çatı meslek örgütü olduğunu açıkladı. Avrupa genelinde temsil ettiği toplam 850 imalatçı firma ile dünya üzerindeki sektörel üretim ihtiyacının yüzde 56’sını karşılayan EUMABOIS’in; üyelerinin ticari çıkarlarını gözetmeyi, teknik ve ekonomik sıkıntılarına, fuarlara katılım ve pazarlama faaliyetlerine ilişkin sorunlarına uygun çözümler geliştirmeyi ilke edindiğini hatırlatan Erol, “Tecrübeli girişimcilerin bir araya geldiği, interaktif bir bilgi paylaşım platformu olmayı hedefleyen EUMABOIS ayrıca, sektör adına muhtelif istatistiki çalışmalar ve pazar araştırmaları yürütüyor. Konferans ve panel gibi etkinlikler düzenleyerek bilimsel çalışmalara ev sahipliği yapan EUMABOIS’in Yönetim Kurulu Üyeleri arasında yer almamız, sektörümüz ve AİMSAD için çok büyük önem taşıyor. EUMABOIS bünyesindeki tüm faaliyetlerin içinde yer alarak tecrübe edineceğiz ve faydalı olan tüm bilgileri üyelerimizle paylaşma imkanı sağlayacağız” dedi.

[su_custom_gallery source=”media: 1517,1518,1519,1520″ limit=”17″ link=”image” target=”blank” width=”150″ height=”80″ title=”never”]Ligna[/su_custom_gallery]

“YENİ İŞBİRLİKLERİNE ZEMİN HAZIRLAYACAK”

EUMABOIS’te yer almanın Türkiye ağaç işleme makineleri sektörüne önemli avantajlar getireceğine dikkat çeken Mustafa Sabri Erol, en fazla üretim ve ihracat gerçekleştiren Almanya ve İtalya’nın tecrübelerinden istifade edeceklerini ve AİMSAD’ın hedeflerinden biri olan modern üretim teknolojileri alanında gelişme sağlayacaklarını vurguladı. Erol, sözlerine şöyle devam etti:
“Ülkemizde yaşanan standardizasyon, gümrük gibi konuları doğrudan ilgili yerlere ulaştırarak, daha kısa sürede çözüm bulmayı hedefliyoruz. Ülkemizin yaşadığı sorunlar arasında, Avrupa Birliği’nin yapmış olduğu Serbest Ticaret Anlaşmaları’ndan ülke olarak faydalanamıyor olmamız da yer alıyor. Avrupa Birliği ile Amerika arasında başlayan Serbest Ticaret Anlaşması görüşmeleri olumlu sonuçlansa dahi Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yapılan sözleşme gereği ülkemiz bu anlaşmadan faydalanamayacak. AİMSAD’ı temsilen EUMABOIS aracılığıyla gerek Avrupa nezdinde gerekse Türkiye tarafında bu sorunun giderilmesi hususunda girişimlerde bulunacağız. Son olarak, bu vesile ile diğer ülke dernekleriyle olan ilişkiler artacağından, üreticilerimizin yeni pazarlara açılması ve yurtdışında bu derneklere üye olan firmalarla çözüm ortaklıkları kurulması hususunda da yeni işbirliklerinin oluşacağını düşünüyorum.”

“ÖNERİLERİMİZİ EUMABOIS’İN GÜNDEMİNE TAŞIYACAĞIZ”

EUMABOIS Yönetim Kurulu Üyesi olarak yeni dönemdeki hedefleri hakkında da açıklama yapan AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sabri Erol, “Türkiye’yi temsilen 3 yıllık bir dönem için Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildik. Bu dönemde; hali hazırda yürüyen faaliyetlere ilave olarak özellikle mesleki ve teknik eğitim, markalaşma, akreditasyon, basın-yayın çalışmaları gibi yeni konuları gündeme alacağız. Ayrıca, hem Yönetim Kurulu’muzdan hem de üyelerimizden gelen tüm önerileri de EUMABOIS’in gündemine taşıyacağız” diye konuştu.

eumabois_logo_colouredEUMABOIS Hakkında:

Avrupa ülkelerinde ağaç işleme sektöründe faaliyet gösteren 14 ülke derneği ile 2 firmayı bir araya getiren Avrupa Ağaç İşleme Makinesi İmalatçıları Federasyonu (EUMABOIS), 1999 yılında Belçika’nın Brüksel kentinde kurulmuştur. Ağaç işleme makineleri ve yan sanayisi imalatçıları tarafından Avrupa ülkelerinde tesis edilmiş olan sivil toplum kuruluşlarının bir araya geldiği, federatif yapıda bir çatı meslek örgütüdür. Kar amacı gütmeyen EUMABOIS’in genel sekreterliği, halihazırda Milano’da yerleşik bulunan İtalyan Ağaç İşleme Makineleri ve Takım İmalatçıları Derneği (ACIMALL) tarafından yürütülmektedir.

8 Eylül 2016 tarihli Genel Kurulu’nda seçilen Yeni Yönetim Kurulu şu şekilde oluşmuştur:

Juergen Köppel (VDMA – Almanya) Başkan
Luigi De Vito (ACIMALL – İtalya) Başkan Yardımcısı
Samuel Hanni (HBT – İsviçre) Yönetim Kurulu Üyesi
Wolfgang Rohner (FMMI – Avusturya) Yönetim Kurulu Üyesi
Mustafa Sabri Erol (AİMSAD – Türkiye) Yönetim Kurulu Üyesi