Türk ağaç işleme makine sektörünün birleştirici gücü AİMSAD’ın, mart-nisan ayında yayın hayatına başlayacak olan yeni dergisi TWM Magazine, sektörün heyecan verici bir yolculuğa çıkmasına öncülük edecek. Basımı Türkiye’de gerçekleştirilecek olan ve sonrasında sektörün en önemli hedef pazarları Amerika, Güney Amerika, Avrupa ve Türki Cumhuriyetlerde dağıtılacak olan TWM Magazine’i AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak’tan dinledik.

Türk ağaç işleme makine sektörünün uluslararası arenadaki bilinirliğini artırmak için kurulduğu 2014 yılından bu yana birçok çalışma yürüten AİMSAD’ın yurt dışına özel yeni yayını TWM Magazine mart-nisan sayısı ile yayın hayatına başlayacak. TWM Magazine’ın sektör için kritik bir görev üstlenerek; başta Türkiye Cumhuriyeti’nin, Türk makine sanayisinin, AİMSAD’ın ve üye firmaların tanıtımını gerçekleştireceğini ifade eden AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak; “TWM Magazine sektörün küresel arenada daha fazla rekabet avantajı elde etmesine katkı sağlayacak” diye konuştu.

AİMSAD olarak 2024 yılına yeni dergi projeniz  ile adım attınız. Bizimle bu derginin hikayesini paylaşır mısınız?

TWM Magazine’ın kökleri, 2020 yılında hayata geçirilen TWM markasına dayanıyor. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında sürdürülen bir dizi tanıtım çalışması ile bilinirliğini sürekli artıran TWM markasının gücü, yayın hayatı boyunca TWM Magazine’e de önemli bir destek sağlayacak. Bilindiği üzere AİMSAD olarak, 2015 yılından bu yana derneğimizle aynı adı taşıyan ve yıllar içinde başarısını kanıtlayan AİMSAD Dergisi’ni yayımlıyoruz. AİMSAD Dergisi tam 52 sayıdır özgün içerikleriyle üyemiz olsun, olmasın tüm sektörün takdirini toplamış bir proje. TWM Magazine yüzünü yurt dışına çevirmiş, ana gündem maddesi ihracat rakamlarını artırmak olan sektörümüzün, hedef pazarlardaki bilinirliğini ve etki ettiği firma sayısını artırmak hedefiyle yola çıkacak. AİMSAD Dergisi’nin halihazırda tecrübeli bir ekibi vardı, TWM Magazine projesinin hayata geçme fikriyle beraber ekibimizi genişlettik ve çalışmalarımıza başladık. TWM Magazine, 2024 yılı mart-nisan sayısı ile yayın hayatına başlayacak ve hem sektörümüzün, hem ülkemizin, hem de firmalarımızın, potansiyel hedef pazarlarda tanıtımını gerçekleştirecek kıymetli bir çalışma. AİMSAD Dergisi her yıl olduğu gibi iki ayda bir yayımlanmaya devam edecek. TWM Magazine yeni bir içerik olarak yurt dışına hitap edecek.

TWM Magazine’in dağıtım alanları nereler olacak? Hedef dağıtım kitlesini kimler oluşturuyor?

TWM Magazine, Türk ağaç işleme makine sektörünün önemli ihracat pazarları olan Amerika, Güney Amerika, Avrupa ve Türki Cumhuriyetlerde dağıtılacak. Hedef dağıtım kitlemizi, makine distribütörleri ve bayiler oluşturuyor. Bu nedenle TWM Magazine tamamen İngilizce hazırlanacak. TWM Magazine’ın içeriğinin tamamen İngilizce olması, Türk firmalarının uluslararası alanda daha etkin bir şekilde iletişim kurmalarına olanak tanıyacak. Bu da sektörün küresel arenada daha fazla rekabet avantajı elde etmesine katkı sağlayacak. Dağıtım datalarını üyelerimizden alıyoruz, derneğimizin de keza 10 yıllık önemli bir datası var. Bunları da dahil ederek bir dağıtım ağı oluşturuyoruz. Ticaret müşavirliklerinden de ilgili ülkelerdeki, potansiyel, bayi olabilecek firmaların bilgileri de geliyor bize. Derginin dağıtımına 1000 adet ile başlayacağız. Sektörümüz için önemli olan WoodTech, Ligna ya da üyelerimizin çok yoğun katıldığı başka fuarlarda dağıtım sayımızı artırmayı planlıyoruz. Bu sayede, Türk ağaç işleme makine sektörü, uluslararası alanda daha görünür ve etkili bir konuma gelecek, ihracat oranlarını artırma hedefine daha da yaklaşacak.

Nasıl bir ekip kurdunuz bu proje için, süreci kimler yönetecek?

2021 yılından bu yana AİMSAD Dergisi Editörü olan Sıla Acar, yayınlar sorumlumuz olarak devam edecek. AİMSAD Dergisi için de  yeni bir ismi ekibimize dahil ettik. Sıla Hanım TWM Magazine ile birlikte AİMSAD Dergisi’nin sorumluluğunu taşıyarak devam edecek. Her iki dergimizin tasarımını, derneğimizin kuruluşundan beri ekibimizde yer alan; gerek dergimizin gerekse diğer tüm basılı işlerimizin grafik tasarımını gerçekleştiren Sevda Kaçak yapmaya devam edecek. Diğer taraftan bizim görünmeyen yüzümüz, her türlü sürecimizin en iyi şekilde organize edilmesini sağlayan Derya Sekmen ekibimizde görev alıyor. Ben de en başından beri olduğu gibi çalışmalarımıza katkı sunmaya devam edeceğim.

“Yaptığımız her işte hedefimizi hep bir tık daha yükseltiyoruz”
Üyelerinizden TWM Magazine ile ilgili nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

Açıkçası ortaya bir şey çıkmadan yapılan veya gösterilen övgülere ben çok inanmıyorum. Ama ben kendime, ekibime ve yönetim kurulumuza çok güveniyorum bu konuda. Çok güzel bir iş çıkaracağımızdan hiç şüphem yok. Bence üyelerimiz, AİMSAD olarak altına imzamızı atacağımız her işte en iyisini yapmaya çalıştığımızın farkındalar. Ben oldukça detaycıyımdır, en iyisini yapmak isterim. Elbette sürece çok dahil olup, arkadaşların işine müdahale etmem ama genel anlamda en iyisi olsun diye çok uğraşırım. Keza ekibimiz de aynı şekilde çalışır. Diğer yandan bizi yönlendiren, vizyon sahibi bir yönetim kurulumuz var. Onların bize duyduğu güveni boşa çıkarmamak istiyoruz. Derneğin kurulduğu 2014 yılından bu yana birçok projeyi hayata geçirdik ve bir başarı grafiğimiz var. Bunun altına düşmeyiz. Yaptığımız her işte hedefimizi hep bir tık daha yükseltiyoruz. TWM Magazine’in de, diğer çalışmalarımız gibi iyi bir başarı yakalayacağını düşünüyorum.

“TWM Magazine’in sektörümüzü iyi ifade edecek bir dergi olmasına özen gösterdik”
TWM Magazine içerik ve tasarım anlamında farklı mı olacak?

Derginin ölçüsünden tasarımına, içeriğinden yayın diline kadar her şeyi AİMSAD Dergisi’nden farklı olacak. Çünkü iki derginin amacı birbirinden tamamen farklı. Son yıllarda Türk makinelerinde tasarımından çalışma sitiline kadar birçok alanda ileri derecede bir modernleşme görüyoruz, fuarlarda da bunu net bir şekilde hissediyoruz. Dolayısıyla TWM Magazine’in sektörümüzü iyi ifade edecek bir dergi olmasına özen gösterdik. Tasarım konusunda arkadaşlarımız çok özverili bir çalışma yürüttüler ve ortaya modern bir dergi tasarımı çıkardılar. AİMSAD Dergisi gibi özgün içeriklerin, özel röportajların yer aldığı bir dergi olacak TWM Magazine ama içerikler AİMSAD Dergisi’nden alınmayacak. Yüzde 75-80 oranında farklı, yeni içeriklere sahip olacak. Buna ek olarak, TWM Magazine’de firma haberlerine de sık sık yer vereceğiz.