Bakan Faruk Özlü: “Projelerle ilgili ar-ge ve tasarım harcamalarının yarısına hibe desteği vereceğiz”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İstanbul Tekstil ARGE Merkezi’nin açılışına katıldı. Özel sektörün Ar-Ge çalışmalarını desteklemek için yeni bir çalışma hazırladıklarını söyleyen Özlü, “Projelerle ilgili Ar-Ge ve tasarım harcamalarının yarısını hibe desteği vereceğiz” dedi.

İstanbul Tekstil ve Ham Maddeleri İhracatçıları Birliği önderliğinde Akdeniz, Ege, Uludağ ve Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Ham Maddeleri İhracatçıları Birlikleri ve RWTH Aachen Teknik Üniversitesi Tekstil Teknoloji Enstitüsü ortaklığıyla kurulan “İTA İstanbul Tekstil ARGE Merkezi”nin açılışı yapıldı. Açılış töreninde konuşma yapan Bakan Özlü önemli açıklamalarda bulundu.

“Projelerle ilgili Ar-Ge ve tasarım harcamalarının yarısını hibe desteği vereceğiz”

Ar- ge ile ilgili yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını ifade eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Bu ay içinde yeni bir destek mekanizmasını, rekabet öncesi işbirliği, proje destek programını hayata geçireceğiz. Bu proje kapsamında bütçesi için, bütçe sınırı olmayacak. En az biri işletme olmak üzere, iki veya daha fazla kuruluş tarafından ortaklık içinde yapılacak projeler desteklerden faydalanabilecek. Projelerle ilgili Ar-Ge ve tasarım harcamalarının yarısını hibe desteği vereceğiz. Projenin kolay yapılması içinde bütçenin yüzde 20’sini ön ödeme olarak gerçekleştireceğiz. Proje ortakları bu desteklerin yanı sıra Ar-Ge kanunu kapsamındaki diğer vergi indirimlerinden ve istisnalardan da yararlanabilecekler. Projenin ülkemizin Ar-Ge ve yenilik ekosistemine ciddi katkılar vereceğini düşünüyoruz” dedi.

“26 milyar dolara yaklaşan bir ihracat kalemimiz oluşuyor”

Kaliteli üretimin ve Ar-Ge çalışmalarının önemine dikkat çeken Bakan Özlü, “Türkiye’nin ihraç ettiği erkek gömleğinin kilogram ortalama fiyatı 25 dolar civarında satılıyor. İtalya’nın ihraç ettiği gömleğin kilogram başına satış fiyatı ise 100 dolara yaklaşıyor. Bu gömleklerin kalitesi aşağı yukarı aynı, fiyat farkı marka ve tasarımdan kaynaklanıyor. Tasarıma getirdiğimiz destekler işte bu yüzden büyük önem taşıyor. Sanayi Mülkiyet Kanunu’nu yasalaştırdığımızda tasarımlar, markalar ve patentlerle ilgili yeni bir dönem başlayacak. Bunlarla ilgili başvuru süreçleri kolaylaşacak, tescil süreçleri hızlanacak, koruma süreçleri ise daha etkin bir hale gelecek. İşte biz bu çalışmalarla artık katma değeri arttırmaya yoğunlaşmış durumdayız. Tekstil ve hazır giyim bizim için önemli bir sektör, bu iki sektörü bir arada değerlendirdiğimizde toplam 26 milyar dolara yaklaşan bir ihracat kalemimiz oluşuyor. İhracatımızın yaklaşık 5’te birini bu iki sektör oluşturuyor” şeklinde konuştu.