Ana Sayfa Sektörel Haberler As Robotic ve Havelsan’dan iş birliği

As Robotic ve Havelsan’dan iş birliği

34

Temelleri 1968 yılında atılan ve o günden bugüne makine sektöründe aralıksız hizmet veren As Metal Makine’nin robotik yapılanması As Robotic’in Ar-Ge çalışmaları meyvesini verdi.

As Metal Makine’nin robotlu otomasyon sistemleri tasarlayan, projelendiren ve devreye alan mühendislik kuruluşu As Robotic’in kendi imkanları ile geliştirdiği beş eksenli İKA Robotu, Havelsan’ın geliştirdiği İnsansız Kara Aracı (İKA) “Barkan” üzerinde göreve hazır. As Robotic ve Havelsan’ın iş birliğiyle hayata getirilen Barkan ilk kez Ağustos ayında gerçekleştirilen Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’te tanıtıldı.

Robotik ve otonom kara sistemleri çalışmalarının ilk ürünü olan Barkan silahlı keşif ve gözetleme yapabilmek, sahadaki unsurlara destek verebilmek amacıyla geliştirildi.  Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının orta sınıf birinci seviye kategorisindeki teknik şartname kriterlerini karşılayacak şekilde 500 kilogram civarında ağırlığa sahip olan Barkan’a uzaktan komutalı Sarp silah sistemi entegre edildi. Araçtaki birçok haberleşme cihazıyla uzaktan kontrol, çepeçevre görüş yeteneğiyle de operatöre geniş bir görüş imkanı sunuluyor.

Zorlu şartlarda sağlamlığını koruyor

Silah sisteminin yerine takılabilen robot kol ise bomba imha amacıyla hizmet edecek şekilde geliştirildi. Bu amaca yönelik tasarlanan senaryoları tamamlayan Barkan İKA Robotu, aynı operatör paneli üzerinden kullanılabilmekte. Robotik kartezyen (düzlemsel) hareket kabiliyeti ile benzerlerinden farklılaşan robot, operatöre hassas ve kritik hareketlerde avantaj sağlıyor. Dayanıklı gövde yapısı ile zorlu şartlarda sağlamlığını koruyor.

Altı ayda üretildi

Altı ay gibi kısa bir sürede Havelsan için özel olarak geliştirilen robotun mekaniği ve yazılımı genç Türk mühendisler ve çalışanlar tarafından tasarlanıp üretildi. Fiyat avantajı ile de öne çıktığı düşünülen İKA Robotu güvenlik güçlerinin hizmetine girmek için sabırsızlanıyor.

Önceki İçerikAİMSAD ve MAKSDER’den Haydarpaşa Lisesi’ne ziyaret
Sonraki İçerik2020’de ihracatın yüzde 43’ünü büyük ölçekli girişimler gerçekleştirdi