Mobilya sektörü ilk çeyrekte yaşadığı düşüşe rağmen, alınan önlemlerle ihracattaki büyümesini sürdürerek yılın ilk yarısını 1.100 milyar dolar ile kapattı

MOSDER, yılın ilk yarısına ait İhracat ve İthalat verilerini açıkladı. Rakamlar, Türkiyeekonomisinin önemli yapı taşlarından birisi olan mobilya sektörü için olumlu bir tablo çiziyor. Türkiye mobilya sektörünün sürdürülebilir büyümesinde önemli çalışmalara imza atan MOSDER, Türkiye’nin 2023’te dünyanın en büyük 5 mobilya ekonomisinden biri olacağını ve bu hedef doğrultusunda önemli adımlar atıldığını belirtiyor.
Komşu ülkelerde yaşanan politik sıkıntıların ihracatı olumsuz etkileyeceği düşünülürken, 2015’in ilk yarısını öngörülen ihracat rakamıyla kapatan Türkiye mobilya sektörünün,İran’a yönelik ambargonun da kalkmasıyla birlikte 3. çeyrekte büyüme kaydedeceği bekleniyor.

Hedef 2023’e doğru

MOSDER Başkanı İsmail Doğan, Türkiye’yi 2023 yılında dünyadaki en büyük ilk 5 ihracatçı ülke arasında görmeyi hedeflediklerini belirterek “Mobilya sektörü son 10 yıldır dengeli büyümesini sürdürüyor. Rakamlara baktığımızda, komşu ülkelerdeki krizler ve iç karışıklıklar bizim ihracattaki başarımıza engel olmadı. Bu da Türk mobilya sektörünün her yıl beklentileri aşan bir büyüme kaydettiğinin göstergesi. Yılın ilk yarısı için 1.100 milyar dolarlık ihracat gerçekleşti. 2015 yılını da 2,6 milyar dolarlık ihracat ile kapatmayı hedefliyoruz” dedi. Bu arada Mobilya ithalatına gelen yüzde 50 oranında ek gümrük vergisinin sonuçları da yavaş yavaş hissedilmeye başlandı ve ithalatta yüzde 1 azalma gözlendi.