Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “Beklentilerin üzerinde gelen sanayi üretimi rakamları, üretimde çarkların yeniden hızlı bir şekilde dönmeye başladığının göstergesidir” dedi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Nisan ayı sanayi üretim endeksine ilişkin değerlendirmede bulundu. Elvan, “Nisan ayında sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 2,3 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,7 artış kaydetmiştir. Beklentilerin üzerinde gelen sanayi üretimi rakamları, üretimde çarkların yeniden hızlı bir şekilde dönmeye başladığının göstergesidir. Bu, hükümetimizin ekonomi alanında attığı adımların meyvesini verdiğinin de apaçık bir işaretidir. Alt kalemlere bakıldığında tablonun ne kadar olumlu olduğu görülecektir. Sermaye malı üretiminde yıllık bazda yüzde 24,7’lik, dayanaklı tüketim malı üretiminde yüzde 16,2’lik, motorlu kara taşıtı-treyler-yarı treyler imalatında yüzde 19,6’luk, mobilya üretiminde yüzde 28,7’lik, elektrikli teçhizat imalatında yüzde 13,3 ve bilgisayarların-elektronik ve optik ürünlerin imalatında yüzde 32,9 artış kaydedilmiştir” dedi.

“Sanayi üretimindeki canlanma 2017 yılı büyümesini yukarı yönlü desteklemektedir”

İmalat sanayiinde üretim rakamının Nisan ayında yüzde 7,3 gibi yüksek bir artış gösterdiğini ifade eden Elvan, “Alınan tedbirler, teşvikler ve Kredi Garanti Fonu uygulamasının özellikle imalat sanayi üretimine yansıdığı görülmektedir. İhracattaki artış da sanayi üretimini destekler niteliktedir. Sanayi üretimindeki canlanma 2017 yılı büyümesini yukarı yönlü desteklemektedir. Türkiye tekrar ivme kazanan ekonomik büyümesiyle yükselen piyasa ekonomilerinden pozitif yönde ayrışmaktadır. Uluslararası kuruluşların Türkiye için büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etmeleri de bunun bir göstergesidir” açıklamasında bulundu.

Elvan, 2016 yılında karşılaşılan tüm zorluklara, hain darbe girişimine, yurt dışı ve yurt içi kaynaklı olumsuz propagandalara rağmen ekonominin dimdik ayakta kaldığını ve kısa sürede kendini toparladığına dikkat çekerek, 2017 yılının Türkiye ekonomisi için her açıdan parlak bir yıl olacağını kaydetti.