Ana Sayfa Sektörel Haberler Bakan Özlü’den umut vadeden ‘büyüme’ açıklaması…

Bakan Özlü’den umut vadeden ‘büyüme’ açıklaması…

92
Google search engine

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, ağustos ayı sanayi üretim verilerini değerlendirdi.

Ağustos ayı sanayi üretimi verilerini değerlendiren Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sanayinin 15 Temmuz gibi ciddi bir olayın etkilerinden sadece bir ay içinde sıyrılmayı başardığını belirterek, verilerin ekonomik büyümenin OVP öngörüleriyle uyumlu hareket ettiğini gösterdiğini söyledi.

Yılın son çeyreğinden büyümenin tekrar hız kazanacağını dile getiren Özlü, “Sanayi üretimi, Temmuz ayında yaşanan düşüşün ardından tekrar normale dönmüştür. Aylık bazda değişimlere bakıldığında sanayi üretimindeki artış beklentilerin üzerinde gerçekleşmiştir. Özellikle sermaye malları ve dayanıklı tüketim malları üretimindeki ciddi artış, ekonomiye olan güvenin tekrar arttığının somut ve açık bir göstergesidir” dedi.

Özlü, dayanıklı tüketim mallarının üretimindeki artışın AB’ye olan ihracatta yaşanan gelişmelerden kaynaklandığını, son çeyrekte üretim artışının süreceğini, ve sanayinin ülke büyümesine katkı sağlayacağını anlattı.

Türkiye’nin dinamik, güçlü ve yatırımcıya bir çok fırsat sunan bir ekonomik yapıya sahip olduğunu anlatan Faruk Özlü, toparlanmaya başlayan ihracatın özel sektörün önünü açtığını, olumsuz haber ve not düşürmelerine rağmen, sermaye girişindeki artışın önemine vurgu yaptı.

Önceki İçerikVergi cezası olan esnafa kolaylık geliyor
Sonraki İçerikİhracatı uçurmanın şartı; ‘İnovasyon’