Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, esnafın iflas etmesi veya dükkanını kapatması halinde, yeni bir iş yeri açana kadar diğer işsizlik sigortalarındaki gibi bir fon oluşturulması için çalışma bulunduğunu açıkladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, esnaf için işsizlik fonu oluşturulmasına yönelik bir çalışmanın bulunduğunu belirterek, “Bunun bir ayağı esnaf, bir ayağı devlet. Devlet gerekli katkıyı vermeye hazır. Esnaf da bu katkıyı verirse böyle bir fonu oluşturacağız.” dedi.

Tüfenkci yaptığı açıklamada, esnafın bu milletin omurgası olduğunu, esnafın gelişmesi, kalkınması ve kendi ayakları üzerinde durmasının, Türkiye ticari hayatı için önemli olduğunu bildiklerini söyledi.

Esnafın iflas etmesi veya dükkanını kapatması halinde, yeni bir iş yeri açana kadar mağdur olmaması için tıpkı diğer işsizlik sigortalarındaki gibi bir fon oluşturulmasının doğru olacağını ifade ettiklerini anlatan Tüfenkci, bunu kamuoyu görüşüne açtıklarını belirtti.

Tüfenkci, “Esnaf ve sanatkarlar odaları, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu bunu sahiplenirse, buna karar verirse biz yapmaya hazırız. Esnafımız bu fonu sahiplendiği takdirde biz bunu hayata geçireceğiz inşallah. Böyle bir çalışma var. Bunun bir ayağı esnaf, bir ayağı devlet. Devlet gerekli katkıyı vermeye hazır. Esnaf da bu katkıyı verirse böyle bir fonu oluşturacağız.” diye konuştu.

Fırat Kalkanı Harekatı

Fırat Kalkanı Harekatı’na değinen Tüfenkci, Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye’nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde terör tehditlerine karşı yürütülen harekatın devam ettiğini anımsattı.

Suriye’den Türkiye’ye terörist saldırıların yapılmasına asla ve asla müsaade etmeyeceklerini vurgulayan Tüfenkci, “Sınırlarımızda güvenli bir koridor istiyoruz.” dedi.

Tüfenkci, o bölgedeki terör unsurlarının koalisyon güçleri tarafından temizlenmesini sabırla beklediklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Ancak bu noktada Türkiye’de daha sonra lojistik desteklerle adım atıldı. Cerablus’a kadar bir alan DAEŞ’den temizlendi ayrıca DAEŞ mensuplarının doğuya doğru alanda da temizlenmesi noktasında harekat devam ediyor ve başarıyla bu gerçekleştiriliyor. Güvenli koridor oluşana kadar, terör unsurları ya o bölgeleri terk ederek daha iç bölgelere geçecek ya da Türkiye’nin yardımıyla ÖSO oradaki terör unsurlarını özellikle DAEŞ’i o bölgeden temizleyecek.”

“DAEŞ ile mücadeleyi Türkiye samimi olarak yapıyor”

Tüfenkci, terörle mücadelenin aralıksız süreceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Esasında DAEŞ ile mücadeleyi Türkiye samimi olarak yapıyor. Bu mücadele oradaki terör unsurları bitene kadar devam edecek. Zaten biz Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunan ve başka ülkeler gibi orada kalıcı askeri birlik asla düşünmeyen bir ülke konumundayız. Suriye halkı bizim misafirimizdir ve Suriye halkının huzuru ve güveni esasında bizim güvenliğimizdir.”