Ekonomi Bakanı Zeybekci, “Ekonomide hiçbir şey spekülatörlerin istediği şekilde olmayacak. Türkiye ekonomisi speküle edilerek birilerinin rant kapısı haline gelmeyecek” dedi.

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen İhracat Zirvesinin açılışında konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ekonomisinin, 2002-2003 yıllarındaki gibi toplanan 100 liralık verginin 87 lirasının faize gittiği bir döneme asla dönmeyeceğini söyledi. Ekonomide hiçbir şeyin beklenen, planlanan şekilde olmayacağını anlatan Zeybekci, “Ekonomide hiçbir şey spekülatörlerin istediği şekilde olmayacak. Türkiye ekonomisi speküle edilerek birilerinin rant kapısı haline gelmeyecek. Türkiye ekonomisi toplanan 100 liralık verginin 11 lirasının faize gittiği bugünden mutlaka daha iyiye de gidecek” dedi.

“Kura müdahale etmeyeceğiz”

Zeybekci, Türkiye’nin borçları ve döviz mükellefiyetleri itibariyle speküle edilmesini gerektirebilecek hiçbir şeyin olmadığına işaret ederek, “Net söylüyorum. Onun için kur ile ilgili aynı cümleyi tekrar ediyorum; Dokunmamak lazım, müdahale etmemek lazım. Dokunmayacağız, müdahale etmeyeceğiz. Çünkü dokunmamızı ve müdahale etmemizi gerektirecek bir şey yoktur.” diye konuştu.

Kur artışının ekonomiye etkisinin sıfır olmadığına dikkati çeken Zeybekci, şunları kaydetti:

“Bunu bilmeyecek kadar da gözümüz kapalı değil. Enflasyonla ilgili kısa dönemde bir etkisi var mıdır, vardır. Kur artışı sebebiyle bütün girdileri TL olmak durumunda olan şirketlerimizin, kuruluşlarımızın, maalesef yanlış bir kararla, borçlarını ve mükellefiyetlerinin tamamını veya büyük kısmını dövize bağladıklarında uğradıkları zararı da biliyoruz. Ama bu, geçmişi kısa dönemli zararlardır, zaman içinde telafi edilir. Spekülatif amaçlı birilerinin bu oyunlarına girersek, Türkiye olarak önemli zararlar görürüz. O zarara Türkiye’de müsaade etmeyeceğiz.”

“Eşittirin önündeki formülleri sen dolduracaksın”

Zeybekci, bugün açıklanan işsizlik oranlarıyla ilgili, “Ekonomi Bakanı kürsüye çıktı, işsizlik rakamları yüzde 11,3 çıktı, adam bir kelime bile bahsetmedi’ demeyin.” diye konuştu.

Türkiye’nin yüzde 5’in altında büyüdüğü sürece mutsuz olacak bir ülke olduğunu belirten Zeybekci, şunları söyledi:

“Yüzde 4,5’ler seviyesinde olduğu zaman Türkiye yerinde sayan bir ülke demektir. İşsizliği düşmeyen bir ülke demektir. 27 çeyrekten bu yana Türkiye yüzde 5 ortalama ile büyüyor ve işsizlik artıyor. Biliyoruz, sadece doğum oranı değil, sadece iş gücüne katılımla, yani ‘ben çalışmıyorum arkadaş’ diyen ev hanımlarıyla veyahut kırsaldan kente göçün de katılımıyla iş gücüne katılımdan kaynaklanan 700 bin ekstra insan iş gücüne katıldı. Nüfus artış hızımız, yani net doğum oranı hariç… Türkiye olarak biz ortalama yüzde 5’in üzerinde büyümek zorunda olan bir ülkeyiz. Eşittirden sonraki rakam var ya, orada yüzde 5,5 – 6,5 yazıyor.

Eşittirin önündeki formülleri sen dolduracaksın. Bütçe ve mali disiplinden taviz vermeden, makro ekonomik dengeleri bozmadan cari açığı kabul edilebilir, finanse edilebilir bir seviyede tutarak, büyümeyi yüzde 5,5- 6,5 aralığında tutacaksın ki, işsizlik rakamın yüzde 10’un altına doğru inmeye başlasın. Bunu yapmadığımız sürece sonuç budur. Onun için yeniden seferberlik. Yeniden milli bir seferberlik, özel sektör eliyle büyüme, sanayileşme, ihracat, istihdam…”