Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Ekonomi Bakanlığı’nın bütçesinin görüşülmesi sırasında konuşma yaptı.

Bu yıl dış ticarette toparlanma olduğunu söyleyen Zeybekci, “Bu eğilimin devam edeceğini ve 143.1 milyar dolarlık ihracat hedefinin yakalanacağını düşünüyorum” dedi.

Zeybekci, Eximbank’ta ihracatçıya finansman ve sigorta kolaylığı sağlayacak yeni bir mekanizma üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Eximbank’ın daha ön planda olacağı tedbirleri ortaya koyacağız” diye konuştu ve ekledi: “KOBİ’lerin yaşadığı en önemli sorunlardan biri finansal sisteme erişim; bunu aşmak için Kredi Garanti Fonu’nun yapısında değişiklik öngörüyoruz”

Gümrük Birliği

Bakan Zeybekci, Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği’nin güncellenmesine yönelik resmi müzakerelerin 2017 ilk çeyrekte başlatılmasının öngörüldüğünü ifade etti.

Zeybekci, “2017 yılında mevcut ve yeni desteklerimiz ile birlikte ihracatçılarımıza sunduğumuz destek ödemelerinde büyük bir artış gerçekleştireceğiz ve 3 milyar TL destek sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Rusya ile iki ülke yatırımlarını destekleyecek Ortak Yatırım Fonu kurulmasında son aşamaya gelindiğini açıklayan Bakan, “Rusya’nın uygulamaya koyduğu yaptırım kararlarının tamamını kaldırması için de girişimlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

‘Doğrudan yatırımlar azalacak’

Zeybekci şöyle devam etti: “2016 yılı Ocak-Ağustos ayı itibariyle, doğrudan yatırımlar 5.9 milyar dolar seviyesinde. 2016’da dünya çapında zayıf yatırım harcaması, düşük işgücü verimliliği, gelişen ülkeler başta olmak üzere küresel ölçekte yavaş kalan ekonomik büyüme gibi nedenlerle doğrudan yatırımların azalacağı öngörülmekte”

İngiltere’yle yeni anlaşma

Zeybekci konuşmasında İngiltere’nin AB’den ayrılması sonrası mevcut ekonomik ilişkileri eskisi gibi sürdürmeye devam etmek istediklerini de söyleyerek, “İngiltere AB’den ayrıldığı anda iki ülke arasında geniş kapsamlı bir ticaret anlaşmasının yürürlüğe girmesini kararlaştırdık” dedi.

İngiltere’nin AB’den ayrılması Türkiye ile AB üyesi İngiltere arasındaki ticari anlaşmaların yeniden imzalanmasını gerektiriyor.

Konuyu Türkiye’yi bir süre önce ziyaret eden İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson da 27 Eylül’de yaptığı konuşmada teyit etmişti

İran

Kısa süre önce İran’a gerçekleştirdiği ziyareti de hatırlatan Zeybekci, ziyaret ile birlikte İran’a serbest ticarete konu 265 olan ürün sayısının 2016 bitmeden 400’e çıkarmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.