Başbakan, ABD seçimleri sonrası TL’de yaşanan değer kaybının nedenini bildiklerini, bunun 1,5 ay daha süreceğini söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, önceki gece Adana’da bir kız öğrenci yurdunda gerçekleşen yangın faciası hakkında sorumluların tespit edileceğini ve TBMM’de araştırma komisyonu kurulacağını söyledi.

Yıldırım, “15 Temmuz’da dünyada emsali görülmemiş bir işi başardık. Bunu Amerikalı da anlamıyor, Avrupalı da… Türk milleti bayrağına sahip çıkması gerektiğinde her şeyi göze alır.” dedi.

Başbakan Yıldırım, kendisinden önce konuşan TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes ve YİK Üyesi Tuncay Özilhan’ın yaptığı konuşmaya yönelik olarak, “Bu günleri baz alırsak kötümser olmak için çok sebebimiz olabilir. Ancak biraz uzun vadeli düşünürsek, kötümser olmamız için bir sebep yok. Tedbirlerimizi alırken kötümser düşünelim de, gelecek beklentilerimiz için kötümser olmaya ihtiyaç yok” şeklinde konuştu.

Yıldırım, kurda yaşanan dalgalanmalarla ilgili olarak, “8 Kasım’dan bugüne yaşananları sadece Türkiye’ye mahsus görürsek yanlış yapmış oluruz. Bu küresel bir gelişmedir, Türkiye de payını almıştır. Bütün para birimleri yüzde 5 saptıysa bizim paramız 2 katı saptı, bunu da biliyoruz, sebeplerini de biliyoruz. Türkiye geçtiğimiz 4 ayda uçurumdan döndü. Endişeye gerek yok, bunun da üstesinden geleceğiz, en iyi siz biliyorsunuz. Türkiye ekonomisi küresel sistemin bir parçası” diye konuştu.

‘Dalgalanma 1 ay daha sürecek’

Başbakan, “Şunu bilelim, bu dalgalanma herhalde 1 ay-1,5 ay gibi daha devam edecek. Ne zamana kadar, 20 Ocak’a kadar. Yeni seçilmiş başkan (ABD) iş başına geldikten sonra biraz daha öngörülebilirlik artacak ve taşlar yerine oturacak” ifadelerini kullandı.

‘AB kara sevdaya dönüşsün istemiyoruz’

Avrupa Parlamentosunun kararını değerlendiren Yıldırım, “AB bir kara sevdaya dönüşsün istemiyoruz. AP bir karar aldı, hukuki bir sonucu yok, bir tavsiye kararı… Avrupa’da hala Avrupa’nın geleceğini düşünen vizyon sahibi liderler mevcut. 15-16 Aralık’ta yapılacak Liderler Toplantısında bu anlamsız kararın dikkate alınmayacağını düşünüyorum. AB’nin içinde bulunduğu kafa karışıklığından bir an önce kurtulması gerek. Biz AB’ye girmek istiyoruz, doğrudur, ama Avrupa kendi gelecek vizyonunu özellikle Brexit’ten sonra tekrar gözden geçirmesi lazım” dedi.