Başbakan Binali Yıldırım, KOBİ’lerin güçlendirilmesi için kredi garanti fonunu kullanarak ilave 17 milyar liralık yeni bir kredi imkanı getirdiklerini söyledi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, KOBİ’lere, yatırımcılara yeni müjdeler verdiklerini belirterek, KOBİ’lerin, ekonominin bel kemiği, omurgası olduğunu, ekonomik faaliyetlerin, istihdamın, ihracatın yarıdan fazlasının KOBİ’ler eliyle gerçekleştirildiğini ifade etti.

KOBİ’lerin güçlendirilmesi için kredi garanti fonunu kullanarak ilave 17 milyar liralık yeni bir kredi imkanı getirdiklerini vurgulayan Başbakan Yıldırım, bir başka önemli kararın da 2016 yılı için asgari ücret artışından doğan sigorta priminin işveren payını devlet olarak yüklendiklerini, bu uygulamayı 2017 yılında da devam ettireceklerini kaydetti.

Bunun anlamının 2017 yılı boyunca KOBİ’lere, girişimcilere 7,5 milyar liralık bir desteğin sağlanması olduğuna işaret eden Yıldırım, “Böylece piyasadaki hareketlilik, canlılık daha da artacak, ekonominin çarkı daha hızlı dönmeye devam edecek.” dedi.

“Proje başına 1 milyon dolara kadar destek”

Bu hafta ihracatçılara yönelik yeni destek paketinin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini aktaran Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

“Yeni desteklerimizle ihracatçıların finansman ihtiyaçlarını giderecek, yeni ihracat bölgelerine girişlerini kolaylaştıracağız. Bu kapsamda yurt dışı alıcılara Türkiye’den yatırım veya sermaye malı ithalatlarında Eximbank marifetiyle ticari faiz oranları üzerinden kredi sağlanacak. Eximbank alıcı kredilerinde gelişmiş ülke Eximbank’larıyla Türk Eximbank’ın uyguladığı faiz farkını karşılamış olacak. Türk Eximbank’a sigorta tazmin desteği verilecek, küresel tedarik zincirinde yer alma potansiyeli olan firmalara, tedarik zincirine girişleri kolaylaştırılması için proje başına 1 milyon dolara kadar yüzde 50 oranında destek vereceğiz.”

Dünya fuarcılık sektöründeki payımızı artırmak amacıyla yurt içi, yurt dışı fuarlara katılan firmalara yer kirası ve diğer masraflarının karşılanacağının da belirten Yıldırım, “İnanıyorum ki bu yeni destek paketi ile beraber uluslararası ticaret hacminin daraldığı bu günlerde ihracatımız yeni bir ivme kazanmış olacak.” diye konuştu.