Bazı ülkeler içerisinde ithal edilmekte olan döner koltuk sandalye ile birlikte bürolarda kullanılan çeşitten metal mobilyalar gibi bir takım eşyaların ithalatı esnasında ek gümrük vergisi alınacağı açıklandı.

Bakanlar Kurulunun “İthalat Rejimi Kararına Ek Kararda Değişiklik Yapılmasın Dair Karar”ı Resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, yüksekliği ayarlanabilen oturmaya mahsus döner koltuk ve sandalyeler, kamış, sepetçi söğüdü bambu veya benzeri maddelerden oturmaya mahsus mobilyalar, dişçilik veya berber koltukları, bürolarda kullanılan türden metal mobilyalar, plastik maddeden mobilyalar gibi bazı eşyaların ithalatında ilave gümrük vergisi alınacak.

Avrupa Birliği (AB) ve EFTA üyesi ülkeler, İsrail, Makedonya, Bosna Hersek, Fas, Batı Şeria ve Gazze Şeridi, Tunus, Mısır, Gürcistan, Arnavutluk, Ürdün, Şili, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Moldova, Güney Kore, Morityus ve Malezya dışındaki ülke ve bölgelerden ithal edilecek söz konusu ürünler için yüzde 15 ile yüzde 30 arasında değişen oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Öte yandan, Bakanlar Kurulunun İthalat Rejimi Kararına Ek Kararı’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karara göre, tohumlukların dışındaki nohutların ithalatından 1 Temmuz 2017’ye kadar gümrük vergisi alınmayacak. Bu ürünün ithalatı için söz konusu tarihten sonra, AB ve EFTA, Malezya, D-8 ülkeleri ve diğer ülkelerden yapılacak ithalata yüzde 19,3, Güney Kore’den yapılacak ithalata ise yüzde 10,5 gümrük vergisi uygulanacak.