Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu. Bakan Müezzinoğlu “1 milyon işsize iş arayan insana 10 milyarlık desteği planladık. Bu yıl 300 bin kişiye destek vereceğiz. Aktif iş gücüne destek verilecek. Çalışan sayısını artırana destek vereceğiz.” dedi.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Torun bakımına maaş kriteri

Yapılacak net ödeme Başbakanımızla görüştükten sonra belirlenecek. Şu anda asgari ücretin yüzde 30’u gibi düşünüyoruz. Kesinleştiğinde net rakam açıklanacak. Salı veya Çarşamba günü protokol açıklanacak. İstanbul ve Bursa belli, diğer 3 il de belli olacak ve 5 bin doğum yapmış anneye 1 yıllık proje bazında asgari ücretin yüzde 30’u kadar bir rakamla sahaya çıkacağız. Her ay bu projeyi takip edeceğiz. Şubat ayında illerdeki talepleri alıp Mart ayında uygulanmaya başlanacak. Gelir düzeyi düşük annelerden oluşacak. Büyükanneye emekli maaşı olsa da maaş verilecek.

Emeklilikte yaş sınırı

Ortalamamız şu anda 52. OECD ülkelerinde böyle bir rakam yok. Reel olandan yana olmamız lazım. Bu rakamı 65′ taşıyacağız.

Taşeron işçiler

Kamu çalışanı reformu önceliğimiz. Türkiye’nin en temel sorunlarından biri. Önümüzdeki 1-2 sene içerisinde yapılırsa Türkiye muasır medeniyetler seviyesine çıkacaktır. Liyakatı da değerlendirecek çalışmalar yapıyoruz. Devlete girmek isteyenlere neden dediğimizde, garanti, güvencesi yüksek ve rahat deniliyor. Ama garanti ve güvencede olması gereken aslında 80 milyon. Kamuda çok başarılı olanları özel sektör hemen alır. Kamuda çok başarılı olmanın yolunu da açmalıyız teşvik etmeliyiz. Mevzu sadece güvence ve rahatlıksa muasır medeniyetler seviyesine çıkamayız.

Sağlık sigortası

Türkiye sağlık sigortasında dünyada neredeyse örneği olmayan tek ülke. Yüzde 99,5 istediği hastaneden sağlığa ulaşabiliyor, farklı alternatiflere yönelebiliyor. Sağlık sigortası için toplanan primler harcamayı karşılıyor açık yok. Emeklilerdeki yük nedeniyle hazineden destek alıyoruz. Bizim sağlık uygulamalarının da yeni vizyonlar için Sağlık Bakanlığı ile entegre olarak yeni çalışmalar yapacağız.

İstihdamı artırma projeleri

1 milyon işsize iş arayan insana 10 milyarlık desteği planladık. . Bu yıl 300 bin kişiye destek vereceğiz. Aktif iş gücüne destek verilecek. Çalışan sayısını artırana destek vereceğiz.

Yunanistan’ın darbecileri vermemesi

Ankara’nın tepkisi çok haklı. Yapılan tavır anlaşılabilir değil. Türkiye ve belirli odaklar algı yönetimi yapmaya çalışıyorlar. Bu da algı yönetiminin bir parçası.

Referandum süreci

Ben bu ülkenin en büyük sıkıntılarını yaşamış biri olarak, sistemle istediği gibi oynayabilenler nedeniyle millet ağır bedeller ödedi. 1 oyla kapanıyorduk. Demokrasi milletin kaderiyle bu kolay oynanabilidiği bir durum mu? Kamu vicdanının büyük çoğunluğu şeffaf olacak, hesap sorulabilir olacak. İpin ucu tamamen milletin elinde olacak.