15-16 Temmuz 2016 Tarihlerinde Yaşanan Darbe Girişimi Hakkında Kamuoyu Bildirisi ve Kınama Mesajı

Geçmişten günümüze; gerek Türkiye Cumhuriyeti’nin gerekse diğer dünya ülkelerinin tarihlerinde, ülkelerin mevcut yönetimsel sistemlerini ve/veya yönetimde bulunan siyasi irade ve kişileri değiştirmeye yönelik birçok darbe ve darbe girişimi bulunmaktadır. Bununla birlikte, bugüne kadar bu tür girişimlerden hiçbir ülkenin fayda gördüğü görülmemiş; bilakis, yaşanan bu hadiselerin her birinde söz konusu devletlerin temel nitelikleri; hayati kurumlarının işleyişi; milli birlik ve beraberlik duyguları başta olmak üzere tüm köklü manevi değerleri; uluslararası ilişkileri ve geleceğe yönelik maddi çıkarları zarar görmüş; ayrıca bahis konusu elim olaylardan vatandaşları kadar silahlı kuvvetleri ve emniyet güçleri de son derece olumsuz etkilenmiştir.

Demokrasinin temelinde düşünce özgürlüğü esas teşkil etmekle ve bu bağlamda, yönetimde bulunan Cumhurbaşkanı ve hükümet yetkililerini beğenmeme ve/veya değiştirme arzusu gibi farklı görüşlere de saygı duyulabilecek olmakla birlikte; bu özgürlüklerin dahi darbe ile değil demokratik yollar ile ifade edilmesi gerekmektedir.

Bu çerçevede, 15-16 Temmuz 2016 tarihlerinde ülkemizde yaşanan darbe girişimini şiddetle kınadığımızı bildirir ve bu hadise ile bağlantılı ortaya çıkan kaos ortamında hayatlarını kaybeden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, değerli aile ve kederli yakınlarına başsağlığı; gazilerimize ve olaylar neticesinde yaralanan tüm vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz.

En büyük temennimiz, yüce milletimizin birlik ve dirliğinin tecellisi olarak; barış, huzur ve güven ortamının yeniden ve ivedilikle sağlanmasıdır. Bu süreçte kamuoyunu tüm olumsuzluklara rağmen sağduyulu olmaya, birbirine ve işine kenetlenmeye davet ederiz.