Çorum’da esnafla bir araya gelen Maliye Bakanı Ağbal, “Bu sene 8 bin liraya kadar beyan edilen kazançtan sıfır vergi, hiç vergi almadık. Tahminime göre yaklaşık 300 milyon liralık bir vergiden vazgeçtik” dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Derviş Günday Konferans Salonu’nda iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi.

Esnafın sorunları ne zaman kendilerine iletilse çözmek için büyük çaba sarf ettiklerini ama özellikle son 1-2 yıldır esnafla ilgili ardı ardına önemli kararları aldıklarını anlatan Bakan Ağbal, “2014 Ağustos’unda Yeniden Yapılandırma Kanunu çıkardık. 2016’nın Kasım ayında da olağanüstü başvuru aldık. Bu kanun çerçevesinde 15 milyar lira Maliye idaresi tahsilat yaptı. Bu anlamda esnafımız borçlarını düşürdü, vadeye yaydı ve Maliye olarak bu kadarlık tahsilat yaptık” diye konuştu.

750 bin esnaf rahat nefes aldı

TESK Başkanı Bendevi Palandöken’in ‘taksitleri mayıs-hazirana kadar erteleyin’ demesinin üzerine bu aylara kadar taksit ödenmeyeceğini de açıklayan Bakan Ağbal, “Bir gecikme faizi alınmayacak. 750 bine yakın basit usul mükellefimiz var. 8 bin liraya kadar beyan edilen kazançtan hiç vergi almadık. Tahminime göre yaklaşık 300 milyon liralık bir vergiden vazgeçtik. Yani 750 bin esnafımızın kazancı ne olursa olsun, ister 8 bin lira olsun ister 28 bin lira olsun, o 8 bin liralık kısımdan vergi almıyoruz. Bu da esnafımıza bir rahatlama getirdi” ifadelerini kullandı.

Gençlere destek

Gençlerin esnaflığa ve ticarete teşvik edilmesi için önemli uygulamaların hayata geçirildiğinin altını çizen Ağbal, bugün iş yeri açan bir gencin yıllık 75 bin liralık kazanç sınırına kadar 3 yıl boyunca vergi ödemediğine dikkati çekti.

KOSGEB desteklerinden bahsetti

KOSGEB üzerinden verilen desteklere de değinen Bakan Ağbal, “KOSGEB üzerinden 50 bin liraya kadar, 20 bin lira ile 50 bin lira arasında faizsiz kredi imkanı getirdik. 470 bin işletme yararlandı. 11 milyar lirayı aşan bir kaynağı bu şekilde ekonominin kılcal damarlarına vermeye başladık ” şeklinde açıklama yaptı.

Esnafa çağrı

Bakan Ağbal, özellikle 2017 yılında istihdama büyük destek vermek istediklerini, bu noktada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde başlatılan Milli İstihdam Seferberliği’nin çok önemli olduğunu anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “2017 yılında işe alacağınız her yeni kişi için bütün primleri devlet olarak biz ödeyeceğiz. Sosyal güvenlik primleri bizden, vergiler bizden, işsizlik sigortası fonu bizden. Gelin hep beraber bu çağrıdan yararlanalım.”