Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ‘İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi’ (İSGİP) İnegöllü mobilyacılara tanıtılacak.

Bursa’da mobilya sektörünü de kapsayan projeyle ilgili toplantı yarın (perşembe) İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda yapılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, mobilya, tekstil, deri, gıda ürünleri ve içeçek imalatı ile kimya ürünleri imalatı sektörlerinde uygulamayı planladığı İSGİP için 5 ili pilot il olarak belirledi. Ankara, Bursa, Kayseri, Konya ve Uşak’ta proje ile ilgili yönetim sistemi kurulmasını hedefleyen bakanlık, sektörel uzmanlar aracılığı ile belirlenen her sektördeki 4 işletmede risk değerlendirmesi, performans izleme çalışmaları ve acil durum planlarının hazırlanmasından oluşan çalışmalar ile proje oluşturulması aşamasını tamamladı.

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Anıl, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın proje kapsamında oluşturulan yönetim sistemlerinin farklı illerde ve daha çok işletmelerde uygulanması için harekete geçtiğini söyledi. Bu kapsamda mobilya sektörüne yönelik proje tanıtım toplantısının İTSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirileceğini kaydeden Metin Anıl, saat 14-16 saatleri arasındaki toplantıda bakanlık yetkililerinin projeyi tanıtarak, işletmelerin projeye başvuru süreciyle ilgili bilgi vereceğini bildirdi. Mobilya sektörüne yönelik çalışmanın Kayseri ve Bursa’da yapılmasının kararlaştırıldığını, Bursa’daki toplantı için ise mobilya sektörünün kalbinin attığı İnegöl’ün seçildiğine dikkat çeken Anıl, ‘İnegöl’ün mobilya sektöründeki ağırlığını artık herkes biliyor. Toplantının burada yapılması da bunu gösteriyor. Mobilya sektörüne düşen görev, kurumlaşmanın en önemli göstergelerinden biri olan iş sağlığı ve iş güvenliği konusunda gerçekleştirilen bu projeye ilgi göstermek. Projeye çalışan sayısı 250’nin altındaki işletmeler, internet üzerinden başvurabilecek. Ancak bakanlık yetkililerinin tamamen ücretsiz hizmet vereceği proje için sadece 5 işletme seçilecek. Proje kapsamında sektöre yönelik İSG (İş Sağlığı ve Güvenliği) rehberi hazırlanacak. İşletmeler için son derece önemli olan projeyle ilgili toplantıya üyelerimizden ilgi göstermesini bekliyoruz’ dedi.