Ana Sayfa Sektörel Haberler Dış ticaret açığı temmuz ayında 4,3 milyar dolar oldu

Dış ticaret açığı temmuz ayında 4,3 milyar dolar oldu

33

Ticaret Bakanlığı’nın öncü verilerine göre temmuz ayında dış ticaret açığı yüzde 52,5 artışla 4,3 milyar dolar oldu.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, TİM ile düzenlediği basın toplantısında temmuz ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı. Temmuz ayı ihracatının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artışla 16,4 milyar dolar olarak gerçekleştiğini söyleyen Bakan Muş, “Söz konusu tutar, bugüne kadar gerçekleştirilen en yüksek temmuz ayı ihracatı” dedi.

Kurban Bayramı tatili dikkate alındığında iş günü bazında ihracat tutarının da oldukça yüksek olduğuna belirten Muş; “Bu sayede ocak-temmuz dönemi ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 35 artışla 121,4 milyar dolara yükseldi. Yine pandemi öncesine göre kıyaslarsak 2019 yılı ocak-temmuz dönemine göre de ihracatımız yüzde 16,4 artış sağladı. Son 12 aylık ihracatımız da 201,5 milyar dolara yükselerek yeni bir rekora imza attı. İlk defa 200 milyar doları geçmiş bulunuyoruz” diye konuştu.

Temmuz ayında ithalat yüzde 17 arttı

İthalatın ise temmuz ayında yıllık bazda yüzde 17 artış ile 20,7 milyar dolar olduğunu açıklayan Bakan Muş, “Ocak-temmuz döneminde ithalatımız, 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 26 artışla 146,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret hacmi ise 268,2 milyar dolara yükseldi. Bir diğer önemli gösterge olarak ihracatın ithalatı karşılama oranı, ocak-temmuz döneminde, geçtiğimiz yıla göre 5,6 puan artışla yüzde 82,7’ye çıktı. Benzer şekilde, dış ticaret açığımız ocak-temmuz döneminde geçtiğimiz yıla göre yüzde 5 azalarak 25,5 milyar dolara geriledi. Bununla beraber ocak-temmuz döneminde ihracat yapan firma sayısı yüzde 10 artışla 80 bine yaklaştı” dedi.

Önceki İçerikOrman yangınları için fidan bağış kampanyası
Sonraki İçerikAİM sektörü dış ticaret fazlası vermeye devam ediyor