Ana Sayfa Anlat Bize “Dönüşüm ve zarafetin yaşandığı 1950’lilere dönmek isterdim”

“Dönüşüm ve zarafetin yaşandığı 1950’lilere dönmek isterdim”

55

AES Group Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Toktaş, AİMSAD Dergisi’nin yeni içeriği “Anlat Bize”nin ilk konuğu oldu. Zamanda yolculuk yapma imkanı olsa 1950’lilere gitmek istediğini söyleyen İsmet Toktaş’ın favori yemek yeme mekanı ise evi…

2022 yılının yeni içeriği “Anlat Bize”nin ilk konuğu AES Group Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Toktaş oldu. Sosyal hayat içerikli yeni konseptte şirket yöneticilerinin hayatlarına yön veren tavsiyeleri, sevdiği yemekleri, zamanda yolculuk yapma şansları olsa hangi döneme gitmek isteyeceklerine tanıklık edeceğiz. Günlük hayatına ilişkin bilinmeyenleri paylaşan İsmet Toktaş, hayatın devamlı bir şeyler öğrenmek için fırsatlar sunduğuna, bu nedenle başkalarının hatalarından ders çıkarmaya özen gösterdiğine değindi.

  • Şimdiye kadar size verilen en iyi tavsiye nedir?

Başkalarının yaptığı hatalardan ders çıkarmak… Bu özelliği kazandığınızda kuyunun orada olduğunu ispatlayabilmek uğruna içine düşme ihtimalinizi azaltırsınız. Etrafımızda olanların farkında olmak, önlenebilir hasarlardan korunmak için bir silah gibidir. Aklımızın gözünü kullanarak, yargılamadan ya da eleştirmeden, empati ve tevazu ile bunlarla yüzleşebiliriz. Aynı zamanda hassasiyetle ve dikkatle bunu yaparsak diğer seçenekleri seçtiğimiz takdirde gerçekleşebilecek muhtemel neticeleri bile daha ayrıntılı hesaplayabiliriz. Belki de en önemli sebep her zaman öğrenecek yeni bir şeyler olmasıdır. Bu şekilde baktığımız zaman hayatın devamlı bir şeyler öğrenebilmemize fırsat tanıdığını görürüz.

  • En sevdiğiniz yemek nedir, en çok nerede yemek yemeyi tercih edersiniz?

Çocukluğumun mutfağından aklımda kalan lezzet, lahana sarması en sevdiğim yemek. Eşim çok güzel yemek yapıyor. Özellikle et yemeklerini ve zeytinyağlıları çok iyi pişiriyor. Keyifli bir sofra ve güzel yemeklerden hoşlandığım için yemek yemek için vazgeçilmez tercihim evim.

  • Sosyal medya uygulamaları dışında, favori mobil uygulamanız hangisi?

Gün içinde ekonomiyi yakından takip etmem işim gereği, doğru anda doğru aksiyonları alabilmem adına oldukça önemli. Bu nedenle ekonomideki son dakika gelişmelerini, piyasalardaki son durumu ve finans dünyasına dair tüm güncel bilgileri paylaşımından ötürü Bloomberg en sık kullandığım, favori uygulamam.

  • Zamanda yolculuk yapabilseydiniz, nereye gitmek isterdiniz?

Zamanda yolculuk yapabilme fırsatım olsa sanırım geçmişe 1950’lilere gitmek isterdim. Tutku, değişim, dönüşüm ve zarafetin yaşandığı 50’lili yılları tecrübe etmek isterdim.

  • Şu anda karşılaştığınız en büyük iş zorluğu nedir?

Pandemi süreci ile başlayan ve günümüzde de devam etmekte olan dünya finans piyasalarındaki hızlı değişimlerde ekonomik entegrasyonu gerçekleştirmeye çalışmak büyük bir iş zorluğu. Bu bağlamda, finansal anlamda var olan düzenlemelerde ve kanunlarda revizelere gidilerek tasarruf artışına destek sağlamak ve nihai olarak iktisadi istikrarı yakalamak öncelikli hedefimiz. Yine bu süreçte pandemi sonrası yaşanan ekonomik değişimi gözden geçirmek ve en son olarak, dünya finansal piyasalarına entegrasyonda yaşanılan finansal krizler son dönemdeki en büyük iş zorlukları.

Önceki İçerikSektöre yön veren güç: Almanya
Sonraki İçerik“Her kademedeki yönetici kadın sayısı artmadığı sürece samimi bir dönüşümden bahsedemeyiz”