Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, haziran ayı sonuna kadar tamamlanması planlanan e-İhracat Eylem Planı kapsamında devlet kanalıyla stratejik planlama ve bilinçlendirme yapılacağını, teşvik ve destek sağlanacağını, ayrıca firma derecelendirme sistemi kurulacağını açıkladı.

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, haziran ayı sonuna kadar tamamlanması planlanan e-İhracat Eylem Planı’nın hazırlıklarının devam ettiğini belirterek konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Elitaş, stratejilerin başarı kriterleri çerçevesinde belirlendiği planda ulusal platformları geliştirme amacıyla ulusal platformların destekleneceğini ve markalaştırılacağını bildirdi.

Devlet destek verecek

e-Ticaret platformlarının e-İhracata dönüştürülmesi yönünde çalışmalar yapılacağına, e-Ticaret teknolojilerinin kullanımı ve entegrasyonunun sağlanacağına değinen Bakan Elitaş, “Güvenilir alışverişin altyapısı oluşturulacak. Bu strateji kapsamında ucuz ve hızlı lojistik sağlanacak. İşlemler kolaylaştırılacak. Bürokratik süreçler netleştirilecek ve takip edilecek. e-Devlet ile e-İhracat’ın entegrasyonu sağlanacak. Ayrıca firmalar teşvik edilecek. Mevzuata, buna göre şekil verilecek. Firmalara devlet kanalıyla stratejik planlama, bilinçlendirme, teşvik ve destek verilecek.” dedi.

Firmalara derecelendirme sistemi geliyor

Mustafa Elitaş, hedef pazara göre hedef ürünler belirlenerek ürün odaklı pazarların oluşturulacağını ve tüketici alışkanlıklarının belirleneceğini de kaydetti.

e-İhracat Eylem Planı’na göre, firmaların “A”, “B”, “C” şeklinde derecelendirme sistemine dahil olacaklarını belirten Elitaş, e-İhracat yapan firma sayısının artırılması için eğitim verileceğini de söyledi.

e-İhracat’a uygun bir ekosistem yaratılacak

Bakan Elitaş, entegratör ve altyapı firmalarının geliştirilmesine yönelik olarak, “Devlet, sağlayıcılar ve ihracatçıların koordinasyonuyla e-İhracat’a uygun bir ekosistem yaratılacak. e-Ticaret altyapı hizmeti veren firmalar desteklenecek.” şeklinde bilgi verdi.

2023 Türkiye İhracat Stratejisi kapsamında “2023 yılında 500 milyar dolar ihracata ulaşarak Türkiye’nin dünya ticaretinde lider ülkeler arasında yer almasının sağlanmasının” hedeflendiğini belirten Elitaş, bu bağlamda 2023’te Türkiye’nin dünya ihracatından aldığı payın yüzde 1,5’e yükseltilmesi ve dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer almasının amaçlandığını belirtti.

Kaynak: Dünya