Ana Sayfa Sektörel Haberler Ekonomik canlılık için 4 yeni kredi paketi

Ekonomik canlılık için 4 yeni kredi paketi

19

Kamu bankaları ekonomiyi hareketlendirmek amacıyla konut, taşıt, tatil ve mobilya için yeni ve düşük faizli kredi paketleri hazırlayarak kullanıma sundu.

Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası, pandemi sürecinde duran ekonomik hareketliliği hızlandırmak amacıyla 4 yeni kredi paketi açıkladı. Konut, taşıt, mobilya ve tatil alanlarında açıklanan 4 yeni kredi paketinde konut desteği kapsamında sıfır ve 1’inci el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,64 faizle finansman sunulacak. Yerli üretim sıfır otomobilde yüzde 0,49- 0,69 faiz oranı ile taşıt kredisi verilecek. İkinci el binek araç veya ticari araç satın alacaklara yüzde 0,82 faiz oranı ile taşıt kredisi verilecek.

Seyahat acentelerinden tatil paketi satın alacak müşterilere 10 bin TL’ye kadar 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli uygun şartlarda finansman imkanı sunulacak.

Bu imkândan daha geniş kesimlerin istifade edebilmesi için müşteri başına verilebilecek kredi miktarının sınırlandırıldığı bildirildi. Buna göre İstanbul, Ankara ve İzmir’de krediye konu olacak konutlar için 750 bin TL, diğer kentlerdeyse en fazla 500 bin TL’ye kadar kredi kullandırılabilecek. Kredi kullanımında yüzde 10’dan başlayan, düşük özkaynak/peşinat oranı uygulanacak. İkinci el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, azami 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,74 faiz oranı ile finansman imkânı sunulacak.

Taşıt kredisinde yerli üretim önceliği

Yerli üretim yapan anlaşmalı firmalardan sıfır km binek araç veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilere firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık yüzde 0,49-yüzde 0,69 faiz oranı ile taşıt kredisi imkânı sunulacak. İkinci el binek araç veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilere yüzde 0,82 faiz oranı ile taşıt kredisi imkânı sunulacak. Azami 6 ay ödemesiz, toplam azami 60 ay vadeli 2’inci el binek otomobil ve ticari taşıt kredilerinde azami limit 150 bin TL olacak.

Sosyal hayatı destekleyen paket

Bireysel müşterilerin sosyal ihtiyaçlarının finansmanının uygun şartlarda sağlanmasının yanı sıra yerli üretim yapan mobilya, elektronik, beyaz eşya, ev boya-seramik-kapı ve pencere sistemleri, ev tekstil, çeyiz ve bisiklet sektörlerini desteklemek amacıyla yerli üretim yapan firmalar ile anlaşmalar yapılacak ve asgari 3 bin TL, azami 30 bin TL kredi tutarı ile 6 ay ödemesiz azami 60 ay vade, aylık yüzde 0,55 faiz oranı ile finansman imkanı sunulacak.

Turizm sektörü de düşünüldü

Tatil yapmak isteyen ve ilgili banka aracılığı ile maaş alan emekli ve çalışan müşterilerin tatil ve seyahat giderlerinin finansman ihtiyacını uygun şartlarda sağlanacak. Ayrıca turizm sektörünü desteklemek amacıyla bankalarla anlaşma yapacak seyahat acentelerine tatil paketi satın almak için başvuran müşterilere, 10 bin TL’ye kadar 6 ay ödemesiz 36 ay vade ile uygun şartlarda finansman fırsatı verilecek. Söz konusu kredinin 1’inci ve 2’inci taksitleri ilgili firma ve banka tarafından ödenecek. Müşterilerin taksit ödemesi 9 ay sonra başlayacak. Bu kredinin faizi aylık yüzde 0,67 oranına denk geliyor. Seyahat acenteleri ile anlaşmalar yapılacak, anlaşmalarla tatil paketlerini, kredi kartlarıyla 3 ay ödemesiz, devamında 15 taksitle ödeme ile toplam 18 ay peşin fiyatına, faizsiz satın alma imkanı sağlanacak. Üye işyeri kampanya anlaşması yapılan firmalar bankaların web sitesinde yayımlanacak.

Önceki İçerikPazara girişte dijital faaliyetlere destek
Sonraki İçerikKonut satışlarında sert düşüş