İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğrencisi Tuğçe Çelimli, tekerli sandalyede yaşamlarını sürdüren annelerin bebeklerinin bakımını kolayca yapabilmeleri amacıyla beşik tasarladı.

Çelimli’nin tasarımı Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği tarafından bu yıl 12. kez gerçekleştirilen “Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması” nda Engelliler için Ev Mobilyası kategorisinde birinci oldu. “Circle” adı verilen tasarımda anne, tekerlekli sandalyedeyken bebeğinin gereksinimlerini daha kolay karşılayabiliyor ve malzemelere daha kolay erişebiliyor. Casa Mobilya tarafından da örnek üretimi yapılan beşik, annenin bütün ihtiyaç duyduğu malzemeleri bir arada ve el altında bulmasını sağlıyor.

Hız ve kolaylık sağlıyor

Çelimli, “Yaptığım tasarımla engelli annelerin bebeklerinin ihtiyaçlarını daha hızlı ve kolay karşılamalarını amaçladım. Tasarımımın boyu, oturma hizasında ve dönerli raflardan oluşuyor. Böylelikle anne istediği malzemeyi kolayca alabiliyor. Yatağın boyu oturma mesafesinde. Böylece anne bebeğine rahatlıkla ulaşabiliyor. Korumalıklar ve yatak dönebiliyor. Yan taraflardaki raflar da dönebilir şekilde yapıldı” dedi.