Ana Sayfa Sektörel Haberler Eximbank, 2,5 milyar TL’lik ‘Portföy Garanti Sistemi’ni devreye aldı

Eximbank, 2,5 milyar TL’lik ‘Portföy Garanti Sistemi’ni devreye aldı

80
Google search engine

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, “Bugün itibariyle 2 milyar 500 milyon TL’lik PGS fonu açıldı. Artık ihracatçılarımıza daha hızlı kredi kullandırtabileceğiz. İhtiyaç halinde bu rakamı artırabileceğiz” dedi.

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin düzenlediği bilgilendirme toplantısında konuşan Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Türkiye ekonomisinin ihracatçıların omuzlarında yükseleceğini belirtti. İhracatçıların TL kredi talebini karşılamak için kayıtlı sermaye sistemine geçtiklerini ifade eden Yıldırım, halen 3 milyar 700 milyon TL olan ödenmiş sermayelerini beş yıl içinde 10 milyar TL’ye yükselteceklerini bildirdi. Adnan Yıldırım, toplam nakdi ihracat kredilerinin yüzde 41’inden fazlasını Eximbank’ın karşıladığını vurgulayarak, “Bugüne kadar Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) eski sistemiyle çalıştık. Ancak firmalarımızdan gelen yoğun ısrarlar üzerine, ihracatçılarımızın kredi ihtiyaçlarını daha hızlı ve etkin şekilde karşılamak için Bankamız da Portföy Garanti Sistemi’ne (PGS) dahil oldu. Ve bugün itibariyle 2 milyar 500 milyon TL’lik PGS fonu açıldı. Artık ihracatçılarımıza daha hızlı kredi kullandırtabileceğiz. İhtiyaç halinde bu rakamı artırabileceğiz.

Şunu da belirtmek isterim ki, yeni düzenleme ile tüm ihracatçılarımıza, KOBİ olsun ya da olmasın, yüzde 100 oranında KGF kefaleti sağlayacağız. Ayrıca, Hazine destekli kefalet sisteminde komisyon oranları daha da düşürüldü. Bu koşullar Bankamızın uygun maliyetli finansal imkanlarıyla birleştiğinde ihracatçılarımız için bulunmaz bir fırsat olarak değerlendirilebilir”.

“5 ayda 9.3 milyar dolar kredi kullandırdık”

2017 sonunda her 100 dolarlık ihracatın 26 dolarının finansmanında Eximbank’ın imzasının olmasını arzuladıklarını ifade eden Adnan Yıldırım, ilk 5 aydaki performansları hakkında “2017 yılının ilk beş ayında ihracatçılarımıza 8,2 milyar dolar kısa vadeli, 1 milyar 100 milyon dolar orta-uzun vadeli olmak üzere toplam 9 milyar 300 milyon dolar tutarında kredi kullandırdık. Öte yandan, aynı dönemde sigorta desteğimiz ise 5 milyar 600 milyon dolar olarak gerçekleşti. Böylece toplam desteğimiz yüzde 11 oranında artarak 14 milyar 900 milyon dolara ulaştı. 2017’de ihracatçıya 25 milyar 400 milyon dolar nakdi kredi, 14 milyar 400 milyon dolar da alacak sigortası olmak üzere toplamda yüzde 21’lik bir artışla 39 milyar 800 milyon dolar destek vermeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Eximbank elimizi güçlendiriyor”

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi ise ihracat konusunda en rahat çalıştıkları kurumun Eximbank olduğunu vurguladı. Özel sektörün içinden gelen Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’ın ihracatçıları çok iyi anladığını ve sorunların çözümünde çok hızlı geri dönüşler aldıklarını anlatan Tanrıverdi, “Yerel veya global pek çok sorunla mücadele ediyoruz. Böyle bir ortamda daha çok desteğe ihtiyaç duyuyoruz. Tam da bu noktada Eximbank’ın sağladığı kolaylıklar ihracat ailemizin elini güçlendiriyor” dedi.

Önceki İçerikPerakende satış endeksleri açıklandı
Sonraki İçerikİlk dört ayda TL ile ihracat yüzde 127 arttı