KOBİ dışındaki işletmelere 20 milyon liraya kadar KGF teminatıyla kredi sağlanmasını öngören protokol imzalandı.

Kredi Garanti Fonu (KGF) ile Türk Eximbank arasında, ihracatçılara daha fazla destek olunması amacıyla, yeni protokol imzalandı.

Yeni işbirliği kapsamında; KOBİ dışındaki firmalar da 20 milyon TL’ye kadar Hazine destekli kefaletten faydalanabilecek. KOBİ’lerin Hazine destekli kefaletten yararlanabileceği tutar ise 1,5 milyon dolardan 7,5 milyon TL’ye yükseltildi.

Yeni düzenleme ile KGF’den kefalet temin ücreti de on binde 3’e düşürülürken, bu ücret her bir kefalet kullanımı için sadece bir kez alınacak. Daha önce firmalar yıllık bazda daha yüksek bir komisyon ödüyordu.

Öte yandan yeni düzenleme ile KGF, Eximbank’ın uluslararası kuruluşlardan sağladığı kaynaklardan kullandırılan orta ve uzun vadeli kredilere de kefalet verebilecek.

İşbirliğine ilişkin yapılan açıklamada; Türk Eximbank’tan yapılan açıklamada; “Sağlanan bu imkanlarla sadece Türk Eximbank değil diğer ticari bankalar da sisteme daha iyi koşullarda çekilmekte olup, kefalet ve kredi havuzu önemli ölçüde genişletilmektedir. Dolayısıyla, bundan sonra başta KOBİ’ler olmak üzere tüm ihracatçılarımız KGF kefaleti ile finansman imkanlarına daha kolay ulaşabileceklerdir. Böylece ihracatçılarımız da enerjilerini finansman temin etmeye değil, yeni pazarlar bularak ihracatlarını artırmaya odaklanabileceklerdir” ifadelerine yer verildi.