Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) verilerine göre, Eylül’de ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 azalarak 10 milyar 451 milyon 720 bin dolar oldu.

Buna göre eylül ayında ihracat geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 0,8 azalışla 10 milyar 451 milyon 720 bin dolar oldu. Yılın ilk 9 ayında, 2015’in aynı dönemine göre yüzde 2,7 azalışla 95 milyar 746 milyon 224 bin dolarlık ihracat yapıldı. Son 12 ayda da bir önceki döneme göre yüzde 4,3 azalışla 130 milyar 921 milyon 345 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. İhracat, Eylül ayında kilogram bazında yüzde 9 oranında artarken, yılın ilk 9 aylık döneminde ise yüzde 5 oranında artış gösterdi.

Otomotiv ve hazır giyim ihracatı sırtlıyor

Sektörel bazda Eylül ayında otomotiv endüstrisi yüzde 3,7 artışla 1 milyar 942 milyon dolarla en fazla ihracata imza atarken, bunu 1 milyar 326 milyon dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon ile 1 milyar 98 milyon dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti.

Almanya yine lider

İhracat pazarlarımızı incelediğimizde Eylül ayında 119 ülke ve bölgeye ihracatımız artarken, 114 ülke ve bölgeye ihracatımız azaldı. En fazla ihracat yapılan ilk 5 ülkede ise Almanya’ya yüzde 2,9, İtalya’ya yüzde 10,4 artış; İngiltere’ye yüzde 13,8, Irak’a yüzde 5,1 ve ABD’ye de yüzde 7,8 düşüş yaşandı. En fazla ihracat yapılan 20 ülke arasında da en yüksek ihracat artışı yüzde 80,2 ile Bulgaristan’da gerçekleşti. Bunu 36,8 artışla İran izledi.

Eylül ayında ihracatımız ülke grubu bazında, Avrupa Birliği ülkelerine yüzde 3, Uzakdoğu ülkelerine yüzde 0,6 arttı. Yılın ilk 9 ayında ise Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 5,4 ve Kuzey Amerika’da yüzde 2,3 oranlarında arttı. Toplam ihracatımızda AB’nin payının geçen sene Eylül ayında yüzde 49’dan bu sene yüzde 51’e yükselmesi dikkat çekti.

Eylül ayında 43 ilin ihracatı artarken, 36 ilde de gerileme meydana geldi. En fazla ihracat yapan ilk 3 il ise şöyle sıralandı: İstanbul 4,6 milyar dolar, Bursa 1,1 milyar dolar ve Kocaeli 807 milyon dolar.

Kurban Bayramı tatili ihracatı etkiledi

İhracatın Eylül ayında artış kaydedememesinin ana sebebinin Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması olduğunu söyleyen Büyükekşi, “Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı perşembe günü başlarken bu yıl pazartesi günü başladı. 9 günlük bir Kurban Bayramı tatili yaşadık. Hafta sonlarını da dâhil edersek ayın %40’ını tatil ile geçirdik. Buna rağmen ihracat değeri oldukça tatmin edici.” dedi.

Kurban Bayramı tatilinin etkisine de değinen Büyükekşi “bayramın ilk günü geçen seneki gibi Perşembe gününe denk gelse idi, bu ay ihracatımız %9 artış kaydedecekti. 2016’nın kalan 3 ayında bu performansla devam edersek 150 milyar dolar ihracatı rahatlıkla yakalayabiliriz” dedi.

Bayram tatili etkisine rağmen gelen ihracat rakamının bir başarı olarak algılanması gerektiğini kaydeden Büyükekşi “Bu yıl Eylül ayında çalışma günü başına gerçekleştirilen ihracat 2016’nın en iyi performansı olarak karşımıza çıkıyor. Ocak ayında çalışma günü başına günlük ihracat 366 milyon dolar iken Eylül’de bu rakam 479 milyon dolar oldu. Aylık ihracat rakamının detaylarına indiğimizde Ağustos ve Eylül’de ihracatımızda yönün yukarı döndüğünü net olarak söyleyebiliriz.” dedi.

İhracat fiyatlarının her zamanki gibi olumsuz bir etki yarattığını belirten TİM Başkanı “İhracat fiyatlarındaki gerilemenin son bulmasını bekliyoruz. Aynı zamanda çevre ülkelerle yaşadığımız sorunların da çözülmesiyle, ihracatımızın istikrarlı bir şekilde artış trendi içerisine girmesini öngörüyoruz. Örneğin Rusya’ya Ocak’ta çalışma günü başına 3,8 milyon dolar ihracat yapılmışken Eylül’de bu rakam iki kata yakın artarak 6,5 milyon dolar oldu.” dedi.

“Ülkemize yönelik saldırılar ekonomi üzerinden de yapılıyor”

TİM Başkanı “Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi ülkemize yönelik saldırılar çok farklı mecralar üzerinden yürütülüyor. Bunlardan biri de ekonomi. Ancak bu ülkenin ihracatçıları olarak bizler, tüm gayretimizle özellikle ekonomimize yönelik bu saldırıları bertaraf etmek için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.” dedi.

Bu bağlamda dünya ticaretinin seyrini de değerlendiren Büyükekşi, şu açıklamayı yaptı: “Dünya ticaretindeki daralma devam ediyor. 2016 yılı Temmuz ayında dünya toplam ticareti yüzde 5,4 daralma ile 8,4 trilyon dolar olarak gerçekleşti. 2015’te bu rakam 8,9 trilyon dolar idi. Bunların yanında İngiltere’nin ihracatında Temmuz’da yüzde 11,7 Çin’in ihracatında yüzde 7,3 ve ABD’nin ihracatında yüzde 6,4 düşüş gerçekleşti. Ülkemiz ise her şeye rağmen başarılı bir ihracat grafiği sergiliyor” dedi.

22 Eylül’de OECD’nin 2016 yılı küresel ticaret büyüme beklentisini düşürmesinden sonra geçtiğimiz Salı günü de Dünya Ticaret Örgütü 2016 küresel ticaretteki büyüme tahminlerini sert bir şekilde aşağı yönlü revize ederek yüzde 2,8’den yüzde 1,7’ye düşürdü. Biz TİM ve İhracatçı Birlikleri olarak şunu gururla söylüyoruz ki, ihracatta pek çok ülkeden daha ilerideyiz. 2015 yılına kıyasla cari açığımızda da gözle görülür bir düşüş var. Türkiye büyümeye ve kalkınmaya devam ediyor ve edecek.

İhracatçı geleceğe olumlu bakıyor

2016’nın ihracatçılar için gelecek dönemlere ışık tutacak bir yıl olacağını aktaran Büyükekşi, “TİM olarak, Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşmadan oluşan dört temel prensip çerçevesinde ihracatımızı ve dolayısıyla ekonomimizi güçlendirmek için durmadan çalışıyoruz. Ekim ayında bu çerçevedeki çalışmalarımıza hız kazandıracağız. 7-9 Ekim tarihleri arasında gençleri geleceğin enerji kaynaklarıyla çalışan araçları üretmeye teşvik eden ‘Shell Eco-marathon’ etkinliğimizi gerçekleştireceğiz. Ardından, 20-23 Ekim tarihleri arasında endüstriyel tasarım, moda tasarımı ve görsel iletişim tasarımı alanlarına yönelik Türkiye Tasarım Haftası’nı düzenleyeceğiz. Son olarak 27-28 Ekim’de inovasyon meşalesini Adana’da yakacağız. İnovasyon kültürünü Anadolu’ya yaymayı hedeflediğimiz bu etkinliğimizde, inovasyon odaklı konferans, sergi ve atölye çalışmaları düzenleyeceğiz.”

TİM Başkanı, “Türkiye olarak rotamızı Cumhuriyetimizin 100. yılına çevirdik. 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat, dünya ticaretinden ise %1,5 pay almayı hedefliyoruz. Son açıklanan verilere göre bu oranı, yüzde 0,9’a çıkarmayı başardık. Bundan sonra da Hükümetimizin yapacağı yeni düzenlemeler ve Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşmayla yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Türkiye’nin ekonomisine, ihracatına ve demokrasisine olan inancı, gerçekleştirdikleri yurtdışı ziyaretlerde de hissettiklerini aktaran Büyükekşi; “hain darbe girişimi sonrası Bakanlarımız, AK Parti, CHP ve MHP Milletvekillerimiz, STK temsilcilerimiz ve firma temsilcilerimiz ile ülkemizde yaşanan gerçekleri yurtdışındaki muhataplarımıza anlatmaya devam ediyoruz. Ağustos’ta Danimarka, Polonya, Romanya, Hollanda ve İtalya, Eylül’de ise İngiltere, Kuveyt, Katar ve Lüksemburg’u ziyaret ettik. Haftaya Suudi Arabistan’a gideceğiz. Gittiğimiz tüm ülkeler ülkemizin büyüme ve ihracat verileri hakkında çok olumlu görüşler dile getirerek demokrasiyi savunan Türk milletini tebrik ediyor” dedi.