Ana Sayfa Sektörel Haberler İhracat ikliminde son 7 aylık dönemin ilk bozulması gerçekleşti

İhracat ikliminde son 7 aylık dönemin ilk bozulması gerçekleşti

21
Google search engine

Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi’nin Ağustos 2023 dönemi sonuçları açıklandı. İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi ağustosta 49,1’e gerileyerek 50,0 eşik değerinin altında kaydedildi. Böylece endeks, Türk imalat sanayi ihracatçılarının talep ikliminde son 7 aydır ilk kez hafif bir bozulmaya işaret etti.

İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi’nin Ağustos 2023 dönemi sonuçları açıklandı. Türk imalat sanayi ihracatçıları ağustos ayında zorlu talep koşullarıyla karşı karşıya kaldı. Temmuz ayında 50,3 olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, Ağustos’ta 49,1’e gerileyerek 50,0 eşik değerinin altında kaydedildi. Buna bağlı olarak ihracat ikliminde son 7 aylık dönemin ilk bozulması gerçekleşti. Zayıflık genellikle Avrupa’da yoğunlaştı.

Birçok Avrupa ülkesinde ekonomik aktivitenin gerilemesi, ihracat ikliminde zayıflamaya yol açan temel faktör oldu. Endeksin kapsamı içerisinde Türk imalat sanayi ürünlerinin en çok ihraç edildiği 6 ülkeden 5’i olan Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa ve İspanya’da üretim ağustos ayında düşüş kaydetti. Almanya’daki gerileme belirgin düzeyde ve Mayıs 2020’den bu yana en yüksek oranda gerçekleşti. Fransa ve İtalya’da da düşüşler hızlanırken, Birleşik Krallık ve İspanya’da ise büyümeden daralmaya geçildi.

ABD’DE ÜRETİM ARTIŞI ÜÇÜNCÜ ÇEYREK ORTASINDA DA DEVAM ETTİ

İhracattaki yüzde 7’lik payıyla Türk imalatçılarının ikinci en büyük ihracat pazarı olan ABD’de üretim artışı üçüncü çeyrek ortasında da devam etti. Bununla birlikte, söz konusu artış çok ılımlı düzeyde ve son 6 ayın en düşük oranında gerçekleşti. Orta Doğu’nun bazı bölgelerinde Avrupa’ya kıyasla daha olumlu eğilimler gözlendi. Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Katar’da ekonomik aktivite ağustos ayında da güçlü şekilde artmayı sürdürdü. Diğer bölge ülkelerine bakıldığında ise Mısır ve Lübnan’ın üretiminde düşüş yaşandığı görüldü.

ÜRETİMDEKİ EN KESKİN DÜŞÜŞ ÇEK CUMHURİYETİ’NDE GERÇEKLEŞTİ

Hindistan, ağustos ayında da büyümenin itici güçlerinden biri oldu. Ancak Türkiye’nin imalat sanayi ihracatı içindeki payı sadece yüzde 0,5 olan bu ülkenin genel ihracat iklimi üzerindeki etkisi sınırlı kaldı. BRIC ekonomilerinin tamamında ekonomik aktivite artış kaydederken, Rusya’da büyüme son beş ayın en yüksek düzeyine çıktı. Son anket döneminde üretimdeki en keskin düşüş, Avrupa’nın imalat sektöründe yaşanan zorluklardan etkilenen Çek Cumhuriyeti’nde gerçekleşti. Polonya ve Avusturya’da da imalat sanayi üretimi belirgin düşüşler kaydedildi.

“TÜRK İMALATÇILARI İÇİN İHRACAT ORTAMININ ZAYIFLAYABİLECEĞİNE İLİŞKİN ENDİŞELER AĞUSTOSTA GERÇEKLEŞTİ”

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirmede bulunan S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, şunları söyledi: “Türk imalatçıları için ihracat ortamının zayıflayabileceğine ilişkin olarak bir önceki ay dile getirdiğimiz endişelerin ağustosta gerçekleştiği görülüyor. Bu dönemde Avrupa yine zayıflığın ana kaynağı olurken, ABD çok sınırlı bir büyüme sağlayabildi. Bu nedenle, Birleşik Arap Emirlikleri ve kısmen de Rusya gibi istisnalar dışında, ana ihracat pazarlarından büyümeye gelen katkı oldukça düşük seyrediyor.”

Önceki İçerikAvrupa Birliği’nden Türkiye dijital dönüşümüne destek
Sonraki İçerik“Endüstriyel otomasyon uygulamalarını kurgulamak için işi yapan operatörün anlattıklarını otomasyon diline tercüme etmek gerekiyor”