Türk Eximbank Genel Müdürü Yıldırım, ihracat ve diğer döviz kazandıracak faaliyetler için destek tutarını 7 milyar dolar daha yükseltip 40 milyar dolar seviyesine çekeceklerini açıkladı.

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, “İhracat ve diğer döviz kazandıracak faaliyetler için 33 milyar dolar destek tutarını 2017 sonunda 40 milyar dolara yükseltme hedefindeyiz” dedi.

Yıldırım, Aydın Ticaret Odası, Aydın Sanayi Odası ve Aydın Ticaret Borsası tarafından bir otelde düzenlenen “İhracatın finansmanında Türk Eximbank ve destekleri” adlı programda, kurumunun ihracatçılara yönelik destekleri hakkında bilgi verdi.

Eximbank’ı bu sene biraz daha büyütmek istediklerini vurgulayan Yıldırım, “Bu sene ihracatın yüzde 26’sına destek veren bir banka olmak istiyoruz. İhracat ve diğer döviz kazandıracak faaliyetler için 33 milyar dolar destek tutarını 2017 sonunda 40 milyar dolara yükseltme hedefindeyiz.” diye konuştu.

“Çalışmamız gereken 100 bin şirket var”

Yıldırım, kentlerdeki ihracatçılara birebir ulaşmayı amaçladıklarını aktardı.

Çalışmaları gereken yaklaşık 100 bin şirket olduğunu dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu:

“Ama biz bu 100 bin şirketin 7 bin 700’ü ile çalışıyoruz. Çabalarımızla 100 bin şirkete aşama aşama ulaşarak bu sayıyı artırmak istiyoruz. Ülkemizdeki ihracat kredilerinin yüzde 44’ünü biz veriyoruz. Bu haliyle dünyada ihracata en fazla destek veren ikinci kuruluş durumundayız. ”

Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken ise ülke ekonomisine daha fazla katkı sunmak için çalıştıklarını ifade etti.

Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin de bu tür toplantıların iş adamları açısından önemli olduğuna işaret etti.