Maliye Bakanı Naci Ağbal, yaklaşık iki milyon kişinin 11 milyar liralık alacağın yeniden yapılandırıldığını bildirdi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin başvuruların 31 Ekim’de sona ereceğini belirterek, “Bugün itibarıyla 1 milyon 958 bin 425 esnafımız, vatandaşımız müracaat etmiş” dedi. Ağbal, TESK Başkanı Bendevi Palandöken’i ziyaret etti. Ağbal, “Enflasyonda yaklaşık yüzde 0.8’lik bir iyileşme var. Temmuz ayında yüzde 8.8’e kadar yükselen enflasyon eylül ayında yüzde 7.3’e indi. Bu bizler için son derece sevindirici, ekonomimiz için son derece güzel bir gelişme” dedi.

Pazarcılar ve kasaplar odası başkanları ile görüştüklerini kaydeden Ağbal, “Gıdada enflasyonu aşağı çekecek yapısal tedbirleri
hep birlikte, sektör temsilcileri ile görüşerek alacağız” diye konuştu.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimi karşısında bütün esnafın Türkiye’nin dört bir tarafında sokaklara çıktığını hatırlatan Ağbal, “Ne zaman bu ülkeyi tehlikeye düşüren bir şey olsa esnafımız, her türlü tehlike karşısında dimdik ayakta duruyor” ifadesini kullandı.

11 milyar TL yapılandırıldı

Borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin başvuruların 31 Ekim’de sona ereceğine dikkati çekerek, esnafı yapılandırma başvurusunda bulunmaya davet etti. Ağbal, “Bugün itibarıyla 1 milyon 958 bin 425 esnafımız, vatandaşımız müracaat etmiş. Başvurular gayet güzel gidiyor. Bugüne kadar 11 milyar liralık alacağı yeniden yapılandırmışız” diye konuştu. Ağbal, matrah artırımı düzenlemesinden yararlanmak için de 153 bin esnafın başvuruda bulunduğunu belirterek, geçmişi temizlemek adına esnafın 2.7 milyar liralık ödeme taahhüdünde bulunduğunu kaydetti.