2016 yılında 777 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşan İnegöl, bu alanda 11’i büyükşehir statüsünde olmak üzere 62 ili geçme başarısı gösterdi. İnegöl ilçesi ayrıca, sadece mobilya ihracatı ile 55 kenti geride bıraktı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası’ndan (İTSO) alınan bilgilere göre, İnegöl geçen yılı 777 milyon dolar ihracat ve 344 milyon ithalat rakamlarına ulaştı. Mobilya üretiminde merkez konumunda bulunan İnegöl geçen yıl 433 milyon dolar dış ticaret fazlası verirken, bu ihracat rakamları ile birçok kentin önüne geçmiş oldu.

İnegöl, 2016 yılında 777 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken bu alanda Balıkesir, Diyarbakır, Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu 11’i Büyükşehiri geride bıraktı. Toplamda ise 62 ili geride bırakan İnegöl ilçesi, ihracat sıralamasında 850 milyon dolar ihracat rakamına sahip olan Kahramanmaraş ilinden sonra geliyor. İnegöl, 723 milyon dolar ihracat rakamına sahip olan Tekirdağ ilinin ise önünde yer aldı.

Sadece mobilya ihracatı göz önünde alınmasıyla oluşan sıralamada bile üst sıralarda bulunan İnegöl, bu alanda 55 kenti geride bırakmayı başardı. İrili ufaklı toplamda bin 500 atölye ve fabrikanın bulunduğu İnegöl’de yaklaşık 30 bin kişiye istihdam sağlanıyor.

İTSO Başkanı Metin Anıl, konuya ilişkin olarak açıklama yaptı. İnegöl’ün ihracatının ithalatın çok üzerinde olduğunu aktaran Metin Anıl, bunun sebebi olarak katma değeri yüksek üretimi gösterdi.

Son olarak iller sıralamasında 62 ili geride bıraktıklarından dolayı mutlu olduklarını söyleyen Anıl, 2017 yılında daha üst sıralara çıkmak istediklerini dile getirdi.