Sektörel Haberler

İngiltere AB’den resmen ayrıldı STA olmazsa Türkiye vergi ödeyecek

İngiltere AB’den resmen ayrıldı STA olmazsa Türkiye vergi ödeyecek

İngiltere, 31 Ocak 2020 itibariyle Avrupa Birliği’nden resmen ayrıldı. Türkiye, İngiltere ile STA yapmazsa, makine ihracatına vergi ödeyecek.

Büyük Britanya, 47 yıl sonra, 31 Ocak 2020’de Avrupa Birliği’nden resmen ayrıldı. Ayrılık anlaşması gereğince, 31 Aralık 2020’ye kadar AB tek pazarı içinde kalmaya devam edecek. böylelikle aynı süre içinde ülkemiz için Gümrük Birliği ortağı konumunu koruyacaktır. Bu tarihe kadar vergisiz ve kotasız karşılıklı serbest ticaret devam edecek. İngiltere ile AB, bundan sonraki ilişkileri için müzakere edecek. İngiltere, AB ile Dünya Ticaret Örgütü üyesi, üçüncü bir ülke olarak ilişki yürütmek istiyor. Yani AB ile İngiltere arasında bir serbest ticaret anlaşması (STA) uygulanacak. 1 Ocak 2021 itibariyle ikili ticarette vergi ve kotaların yine sıfır olması hedefleniyor. Makine ticareti de bu kapsamda vergiye ve kotalara tabi olmayacak. İngiltere, STA yapmadığı ülkelerden makine ithalatına yüzde 4-11 arası gümrük vergisi uygulayacak.

Birleşik Krallık’ta 23 Haziran 2016 tarihinde yapılan referandum sonrasında, İngiltere AB’den ayrılma isteğini 29 Mart 2017 tarihinde kesinleştirmiş ve Brexit süreci başlamıştı. AB ile İngiltere arasındaki Brexit müzakereleri 14 Kasım 2018 tarihinde neticelendi ve Geri Çekilme Anlaşması üzerinde mutabakata varıldı. Sonuç olarak Brexit, 31 Ocak 2020’de gerçekleşti.


takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com