ABM Makine A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cansev Kesoğlu ile “Anlat Bize” kapsamında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Çocukluğunuzda ne olmak isterdiniz? Sizin için bu mesleği cazip kılan şey neydi?

Çocukluk hayalim doktor olmaktı. Aile büyüklerinin kronik rahatsızlıkları vardı. Doktor olup onları iyileştireceğimi söylerdim. Sanayici olmak, bir gelenek ve kültür. Dedemin 50, babamın 45, kendimin de 20 yılı olmak üzere 115 yıllık bütünleşik bir deneyim söz konusu. Bu mesleği cazip kılan şey ise bu deneyimi ve kültürü geliştirerek devam ettirmek ve globalleşmek diyebiliriz.

Farklı bir kariyer planlaması yapacak olsaydınız, aldığınız hangi kararları değiştirirdiniz?

İmalatın içinde büyüdüğüm için yine imalat ve mühendislik alanında olurdum. Viyana Teknik Üniversite’sinde bir dönem akademisyenlik şansım vardı. Fakat sahada bir an önce öğrendiklerimi gerçekleştirmek adına İzmir’e döndüm. Akademik bir unvan kazandıktan sonra İzmir’e dönmeyi isterdim. Sonradan İzmir’de MBA yapıp yüksek lisans ile bir nebze kariyer planımı gerçekleştirebildim.

Başarılarınızın ardındaki temel liderlik prensipleri neler?

Problem çözme ve karar verme; işleri delege etme, saygı-güven ve empati, örnek olma, her alanda süreklilik ve günümüzün gereksinimlerine uyum diyebilirim.

İş dünyasındaki en büyük zorluk nedir ve bu zorluğu aşmak için kullandığınız stratejiler nelerdir?

Sürdürülebilirlik ve aynı hizmet kalitesini devam ettirebilmek diyebilirim. Şirketlerde iş hacmine ulaştıktan sonra, yeni hacimdeki hizmet kalitesini aynı çizgide koruyabilmek ve arttırabilmek zor oluyor. Özellikle son beş yıldır türlü engeller, sanayicinin karşısına zorlu durumlar çıkarıyor. Bunlar; verimsizlik, iletişimsizlik, ekonomik dalgalanmalar, hızlı büyüme-küçülme, tedarik zinciri kırılımı ve fiyat dengesizliklerine sebep oldu. Avantajlarımızı, dezavantajlarımızı, fırsatları ve tehlikeleri belirledik. Yaşanılan kaotik durumlarda problem çözme becerilerimizi geliştirdik ve yeni koşullarda esneklik gösterip kendimizi yeni şartlara uyarladık. Bol bol Ar-Ge ve Ür-Ge yaptık, bu sayede yenilik yarattığımızı da söyleyebilirim. Önceliklerimizi ve hedeflerimizi belirledik. Dar ve kısıtlı alanlardan çekişmelerden uzaklaşıp, kurumsal bir rota ve hedef belirledik.

2024 yılı ile ilgili en önemli gündem maddeniz nedir?

2020 yılında 20 bin metrekare kapalı alana sahip fabrika yatırımımızı tamamladık. 2024 yazında GES yatırımımız sonuçlanacak. En önemli gündemlerimiz ihracat ve gelişmek. Bu nedenle enerji ve yakıt maliyetlerimizi minimuma indirmek ve karbon salımı kriterlerini iyileştirmek zorundayız. Önceliğimiz üretim kapasitemizi artırmak; çoklu sektöre hitap edebilmek, hızlı teslimat ve hızlı servis hizmeti sağlamak.

Siz başarı ve mutluluğu nasıl tarif edersiniz?

Kişiden kişiye yaşanan başarı ve mutluluk, kendi gerçeği ile değişmekle birlikte bu gerçeğin bilinçteki yansısı olan hakikat, maddi kazanımların ötesinde içsel zenginlik ve dinginlik olarak söyleyebilirim.

Bir cümleyle hayat mottonuz nedir?

Gelişim ve düzen…

Boş zamanlarınızda ilgi duyduğunuz hobiler veya aktiviteler nelerdir?

Müziğe aşırı düşkünüm, birçok enstrüman çalıyorum ve dünyanın farklı ülkelerinden geniş bir koleksiyonum var. Son dönemlerde, dijital müzik ile ilgileniyorum. Ege Denizi’nde yelken açmak en huzur bulduğum aktivite.